A Ty wchodzisz czy dojeżdżasz bryczką nad Morskie Oko w Zakopanem?

27 / 09 / 2018

Morskie Oko to jedno z najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Co roku przyciąga tysiące turystów, którzy pragną pooddychać świeżym górskim powietrzem, zachwycić się widokami i odpocząć w aktywny sposób w otoczeniu natury. Odpoczynek w aktywny sposób wymaga jednak odrobiny zmęczenia, którego na pewno nie zaznamy, wjeżdżając na Morskie Oko bryczką. Dlaczego lepiej jest wybrać drogę na piechotę? Jak się do niej dobrze przygotować, żeby wchodzić bezpiecznie i komfortowo? Zapraszamy do lektury!

Trasa do Morskiego Oka

Morskie Oko jest słynną atrakcją turystyczną i jednym z obowiązkowych punktów podczas podróży do Zakopanego. To największe jezioro w Tatrach położone na wysokości 1395 m n.p.m. otoczone jest górskimi szczytami, których widok jest naprawdę imponujący! Trasa do Morskiego Oka dla większości turystów rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Wynosi ok 7,8 km, których pokonanie pieszo zajmuje około 2,5 godziny. Droga prowadzi zarówno przez asfaltowe ścieżki, jak i przez polany, mostki czy bardziej wymagające odcinki. Trudność trasy nie jest jednak duża i każdy, kto ma, choć odrobinę chęci i nawet bardzo przeciętną kondycję, może ją bez problemu pokonać.

Aktywność to szczęście

Mimo bezproblemowej i relatywnie prostej trasy, wielu turystów wciąż wybiera dojazd bryczką. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak ma wiele minusów, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim jest męczące dla koni, które w szczycie sezonu są najzwyczajniej w świecie przepracowane ciągłym wywożeniem ludzi. Po drugie, dojazd bryczką sprawia, że nie mamy czasu na dłuższą refleksję i podziwianie otoczenia, a brak wysiłku powoduje, że nie czujemy satysfakcji i radości z pokonania trasy. Pozytywne zmęczenie wzmaga produkcję endorfin w naszym ciele i zwiększa nasze poczucie szczęścia. Po trzecie, nawet jeśli wybierzemy bryczkę, nie unikniemy wysiłku fizycznego na ostatnim odcinku drogi, którą trzeba już pokonać o własnych siłach.

Dobre przygotowanie

Dotarcie do Morskiego Oka na własnych nogach wcale nie musi być trudne! Sprawę na pewno ułatwi doposażenie się w odpowiednią odzież i sprzęt. Pamiętajmy, że mimo iż z początku droga może wydawać się bardzo łatwa, dalej czeka nas wędrówka przez mniej stabilne i bezpieczne podłoże. Powinniśmy zatem ubrać odpowiednie obuwie górskie, które pozwoli nam przyjemnie przejść ostatnie odcinki trasy. Podobnie jest z pogodą — chociaż na dole skąd wyruszamy, może być stosunkowo ciepło, w okolicach Morskiego Oka może nas zastać śnieg i minusowe temperatury! Dlatego koniecznością jest zabranie ze sobą odpowiedniej kurtki i ubranie się warstwowo.

Wejście na Morskie Oko to coś, co po prostu trzeba zrobić, będąc Zakopanem. Warto zdecydować się jednak na pokonanie tej trasy pieszo, dzięki czemu nie tylko zyskamy małe, lecz bardzo satysfakcjonujące osiągnięcie, ale również doświadczymy wielu wspaniałych chwil!

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie