Ciepłe napoje wszędzie tam gdzie Ty! Jaki termos trzyma najdłużej?

05 / 01 / 2023

Zimowe wyjścia w góry to zawsze duże wyzwanie dla organizmu. Gdy za oknem temperatura spada poniżej 0 i zaczyna się robić naprawdę zimno, ratunkiem dla wędrowników są termosy. Łyk ciepłej i rozgrzewającej herbatki lub pobudzającej kawy pomaga regenerować siły, zwiększa energię i pobudza ciało do dalszej wędrówki. Niesamowicie istotne jest więc, by termos jak najdłużej trzymał ciepło, był przy tym lekki i oczywiście szczelny. Jak więc wybrać ten najlepszy? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!

Czym charakteryzuje się dobry termos?

Jak już wspominaliśmy, dobry termos powinien długo utrzymywać wysoką temperaturę napoju. To właściwie jego główna funkcja. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje jego szczelność, ale także waga. Podczas wyprawy bagaż jest wystarczająco ciężki, więc raczej niechętnie dodatkowo go obciążamy. Te funkcje termosu zawsze powinny być spełnione – w tym przypadku nie ma miejsca na kompromisy, jeżeli chcesz, by termos służył Ci przez lata. Przy zakupie warto się kierować także dodatkowymi parametrami:

  • pojemnością, 

  • sposobem pokrycia zewnętrznych ścianek,

  • liczbą kubków,

  • kolorem

  • obecnością uchwytu.

Tradycyjne termosy były wykonywane ze szkła, natomiast te nowoczesne ze stali nierdzewnej. Oba typy są ekologiczne i oferują dobre właściwości termiczne. Jednak podczas górskich wycieczek lepiej sprawdzą się termosy stalowe, dlatego że szklane modele są dosyć ciężkie, a przede wszystkim bardzo podatne na uszkodzenia. Co prawda termosy wykonane ze stali nierdzewnej nie zachowują tak dobrze temperatury napoju, jak te szklane, ale są o wiele wytrzymalsze. Dość łatwo można je wyczyścić i nie pochłaniają zapachów płynów, więc są bardziej praktyczne. 

Termosy turystyczne – szczelność przede wszystkim!

Termosy turystyczne by były, szczelne muszą mieć szczelne korki! Wpływ na to ma typ zastosowanego zamknięcia. Obecnie producenci stosują jedno z dwóch rozwiązań: korek z gwintem oraz system automatyczny.

Korek z gwintem – to po prostu odkręcany korek, zwykle wyposażony w uszczelki, dzięki czemu praktycznie nie przecieka. Prosta i niezawodna konstrukcja, która pozwala w szybki sposób napełnić kubek gorącym napojem. Wadą tego rozwiązania jest szybkie wychładzanie się płynu – przez duży otwór szybko ucieka ciepło.

System automatyczny – to rozwiązanie stworzone, by zwiększyć czas utrzymywania temperatury płynów. Obsługa jest bardzo prosta i polega na wciśnięciu przycisku, który zwalnia blokadę otwierającą termos i umożliwia spożycie napoju. System pozwala na zachowanie ciepła, ale cechuje się większą awaryjnością.

termos turystyczny

Termosy turystyczne – ranking produktów

Na rynku znajdziemy cały szereg różnych modeli termosów turystycznych. Mając wiedzę i świadomość, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu produktów, łatwiej jest dobrać porządny model. Jednak jeśli wciąż się zastanawiasz, mamy dla Ciebie ranking najciekawszych modeli. Wszystkie łączy jedna cecha – praktyczność.

  1. Kubek termiczny SIGG One 500 ml– ultralekki i kompaktowy kubek podróżny.

  2. Termos KNTN TKPro-BS 500 – nowoczesny i innowacyjny termos, który utrzymuje temperaturę płynów do 20 godzin.

  3. Termos GSI Microlite Twist 500 – niezwykle lekki, izolowany próżniowo termos, który utrzymuje temperaturę do 12 godzin dla ciepłych płynów oraz do 24 godzin dla zimnych płynów

  4. Termos MIZU D7 –  termos z podwójną izolowaną ścianką, ze stali nierdzewnej i wymiennym uchwytem.

Porządny z ulubionym napojem to podstawowy ekwipunek na zimowe wyprawy. Sprawdź ofertę Alpin Sport i znajdź idealny model dla siebie!

 

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...