Co jest niezbędne pod namiot?

18 / 06 / 2018

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto pomyśleć o przygotowaniach i ich organizacji. Jednym z popularnych pomysłów na letni wypoczynek jest wyprawa pod namiot. To świetna propozycja dla osób, które lubią obcować z naturą i aktywnie spędzać czas. Jeśli planujemy wybrać się na biwakowanie po raz pierwszy, koniecznie powinniśmy zapoznać się z listą rzeczy, których, poza porządnym namiotem, nie możemy zapomnieć ze sobą zabrać! Przed Wami krótki i rzeczowy niezbędnik pod namiot!

Miejsce i warunki

Zanim rozpoczniemy pakowanie na wyprawę pod namiot, powinniśmy ustalić, w jakich warunkach będziemy biwakować. Warto zorientować się, czy w miejscu, do którego się udajemy, znajduje się zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Trzeba także wziąć pod uwagę, w jaką porę roku i miejsce jedziemy, żeby przygotować się na warunki atmosferyczne. Lista bagaży zależy także od liczby osób, z którymi jedziemy, naszego doświadczenia w tego typu wyprawach i klasy namiotu, który posiadamy.

Narzędzia i sprzęty

Niezależnie od tego, gdzie się udajemy i w jakim składzie, zawsze powinniśmy ze sobą posiadać mały zestaw najpotrzebniejszych narzędzi i sprzętów. Przy rozkładaniu namiotu przyda się młotek i śledzie, najlepiej w większej ilości. Poza tym dobrze jest mieć ze sobą scyzoryk, a najlepiej tzw. multitool, który w razie potrzeby umożliwi wykonywanie drobnych napraw. W naszym plecaku nie może także zabraknąć porządnej latarki i powerbanka, dzięki któremu będziemy mogli podładować telefon.

Noce pod namiotem

Noce w namiocie potrafią być bardzo mroźne, dlatego trzeba dobrze przemyśleć kwestie snu. Podstawą w tym przypadku jest odpowiedni śpiwór, w którym nie zmarzniemy, ale także się nie ugotujemy. Jako izolacja od chłodnego podłoża i udogodnienie posłuży karimata lub specjalny materac. Rozsądne jest również zaopatrzenie się w płachtę termoizolacyjną, która zapobiega nagrzewaniu się lub wychładzaniu namiotu.

Gotowanie

Skoro już pomyśleliśmy o spaniu, powinniśmy zadbać także o nasze żołądki! Na biwaku przyda się na pewno składana kuchenka turystyczna, ale tylko w przypadku, gdy nie planujemy gotować całych posiłków. Jeśli zamierzamy sami odpowiadać za gotowanie jedzenia, niezbędna będzie butla gazowa z palnikiem czy kuchenka campingowa. Poza tym przydadzą się sztućce i naczynia (koniecznie termos!).

Higiena i zdrowie

Kilkudniowy pobyt pod namiotem wymaga przywiązania do higieny i bezpieczeństwa. Oprócz kosmetyków takich jak żel, szampon i pasta do zębów, na pewno przydadzą się ręczniki, klapki i mokre chusteczki. Absolutnie niezbędna będzie również apteczka, a w niej jałowe opatrunki, środki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe czy tabletki do odkażania wody. Nigdy nie wiadomo, co może przytrafić się podczas takiej wyprawy, dlatego odrobina ostrożności nie zaszkodzi.

To naturalne lista tylko najważniejszych rzeczy, bez których trudno jest sobie poradzić w polowych warunkach na biwaku — trzeba jednak o nich pamiętać. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, ale także komfort, który pozwoli nam wypocząć i w pełni cieszyć się wspólnym biwakowaniem.

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie