Co należy wziąć ze sobą, idąc zimą w góry?

29 / 01 / 2019

Prawdziwi miłośnicy górskiej wspinaczki nie rezygnują z niej nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. Zima to okres, w którym widoki w górach są przepiękne, jednak niebezpieczeństwo wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. Turyści muszą mierzyć się wówczas z ostrym mikroklimatem, dynamicznym wiatrem, zaspami śniegu, a także z oblodzeniem. Aby uniknąć wypadku i związanych z nim przykrych konsekwencji, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co zabierzemy ze sobą, idąc w góry.

Ubiór “na cebulkę”

Swoje przygotowanie do wyprawy powinniśmy zacząć nie od tego, co będziemy mieli przy sobie, lecz na sobie. Zimą warto postawić na ubiór warstwowy, który będzie obejmował bieliznę termoaktywną, odzież termiczną oraz warstwę zewnętrzną z membraną, która zabezpieczy nas przed niespodziewanym deszczem, śniegiem oraz wiatrem.

Co zabrać, żeby nie zmarznąć?

W zimie nie trudno o utratę ciepła, dlatego doskonałym uzupełnieniem naszego ubioru będą profesjonalne skarpety, które nie dość, że zapewnią nam ciepło, to jeszcze zagwarantują stopie dodatkową amortyzację. Poszukując idealnej pary, warto zdecydować się na tę wykonaną z wełny merino, która znana jest ze swoich właściwości grzewczych. Zimą w górach przydadzą się nam także rękawice, które ochronią dłonie przed wychłodzeniem. Warto zabrać ze sobą przynajmniej dwie pary, na wypadek gdyby jedna z nich uległa przemoczeniu. Kolejną częścią ciała, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem jest głowa. W tej roli sprawdzi się wełniana czapka oraz komin, który dodatkowo ochroni szyję przed wiatrem. Na zimowe eskapady należy wybrać sztywne i wysokie buty sięgające za kostkę, z dobrą przyczepnością oraz miejscem na grubą skarpetę.

Pozostałe akcesoria, które warto zabrać ze sobą w góry to stuptuty, raczki oraz rakiety śnieżne, które zagwarantują nam dodatkowe wsparcie w walce z przeciwnościami na szlaku. Kompletując wyposażenie swojego plecaka, należy uwzględnić przede wszystkim apteczkę, ale także czołówkę oraz termos z ciepłym posiłkiem.

Zima to najbardziej wymagająca pora roku, dlatego zanim zdecydujesz się ruszyć na górską wyprawę, zadbaj o odpowiednie wyposażenie, które ochroni Cię przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie przemierzać kolejne kilometry, nie martwiąc się o swoje życie oraz zdrowie.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie