Co wybrać na piesze wycieczki? Kubek termiczny czy termos?

31 / 10 / 2017

termos czy kubek termiczny

Piesze wycieczki, zarówno te dłuższe jak i krótsze, wymagają odpowiedniego przygotowania. Poza właściwą odzieżą i sprzętem, w naszym plecaku koniecznie powinno znaleźć się miejsce na kubek termiczny lub termos - co jest jednak lepsze? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Warto poznać konkretne różnice między tymi dwoma produktami, aby móc podjąć dobrą decyzje w kwestii tego, który przyda nam się bardziej.

Termosy

Termosem nazywamy specjalne naczynie, wyposażone w podwójne ścianki, między którymi znajduje się tzw. próżnia techniczna, czyli przestrzeń wypełniona bardzo niskim ciśnieniem. Dzięki temu termos jest w stanie przez bardzo długi czas utrzymywać temperaturę płynów, które się w nim znajdują. W zależności od rodzaju, można w nim przechowywać napoje, zupy, a nawet całe dania. Termos jest sprzętem przeznaczonym do długich wędrówek w niskiej temperaturze i kiepskich warunkach pogodowych, kiedy nasze ciało narażone jest na wychłodzenie. Naczynie pozwoli nam napić się gorącej herbaty nawet po wielu godzinach przebywania na zewnątrz, a dodatkowo wyróżnia się dużą szczelnością. Najpopularniejszym materiałem z którego wykonane są dostępne obecnie na rynku termosy jest metal, który zastąpił podatne na stłuczenia szkło. Wybierając termos należy zwrócić na jego pojemność (im większa, tym dłużej otrzymuje temperaturę) oraz na to czy posiada antypoślizgową powłokę i specjalne uchwyty. Warto także postawić na sprawdzone marki, takie jak GSI czy Camelbak. Na rynku pełno jest również różnych modeli hybrydowych - termosów-butelek, termosów-kubków czy termosów-bukłaków.

Kubki termiczne

Kubki termiczne to rozwiązanie na ogół mniej praktyczne od termosów, jeśli chodzi o długie piesze wycieczki. Sprawdzają się podczas krótkich wypraw jako naczynie do krótkiego przechowywania napojów, bądź do spożywania napojów przygotowanych w warunkach polowych. Ich mniejsza pojemność i słabsze właściwości termiczne sprawiają, że przechowywany w nich napój może utracić swoją temperaturę już po kilku godzinach. Wszystko jednak zależy od właściwego wyboru - na rynku można znaleźć kubki wykonane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się kubki wykonane ze stali nierdzewnej, a także te, które cechują się wysoką szczelnością. Przy zakupie kubka warto również zwrócić uwagę na rodzaj zamknięcia (dziubek, zakrętka) i dodatki pokroju powłoki antypoślizgowej czy poręcznego uchwytu. Renomowanymi producentami kubków termicznych są firmy takie jak Rockland, czy GSI.

Wybór między termosem, a kubkiem termicznym zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. W ofercie obu rodzajów produktów można znaleźć propozycje, które wyróżniają się fantastycznymi właściwościami i funkcjonalnością, i świetnie sprawdzą się w trakcie pieszych wędrówek. Ważny aby przy podejmowaniu decyzji zwracać uwagę na poszczególne aspekty i parametry, które przeważają o ich jakości.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie