Jak dobrać buty podejściowe?

09 / 03 / 2023

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na szlakach górskich jest nieodpowiednie obuwie. Po podejściówki coraz chętniej sięgają nie tylko alpiniści, ale również amatorzy górskich wędrówek. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając buty podejściowe, aby uniknąć kontuzji?

Modele dostępne w naszym sklepie

SCARPA ZODIAC M to wysokiej klasy buty podejściowe, radzące sobie doskonale w najróżniejszych warunkach. Nadadzą się świetnie zarówno do podejścia pod ścianę skalną, na piesze wycieczki, jak i w cięższy teren w wysokich górach. Ich konstrukcja zapewnia maksymalną przyczepność oraz ochronę stopy przy jednoczesnym swobodnym ruchu w kostce. Stabilność buta i doskonale dopasowanie zapewnia sznurowanie up-to-the-toe, czyli sięgające głęboko do samych palców.

 

LA SPORTIVA BOULDER X to klasyczne, męskie niskie buty podejściowe, które idealnie sprawdzają się na trasach hikingowych oraz trasach typu Via Ferrata. To buty odpowiednie na czas wiosenno-letnio-jesienny. Jednak dla miłośników wygody, Bouldery sprawdzą się zimą w mieście lub jeśli ktoś lubi, podczas przejażdżek rowerowych zimą. Buty LA SPORTIVA BOULDER X to idealne rozwiązanie dla osób wyruszających w trasy, zwłaszcza w takich porach roku jak wiosna, lato i jesień. Zimą doskonale sprawdzają się w mieście ale także podczas nizinnych spacerów, czy nawet zimowych przejażdżek rowerem. 

WYMIARY 

Kiedy już zdecydujesz się na model, należy wybrać rozmiar buta podejściowego. Może się on różnić od rozmiaru butów, jakie kupujesz na co dzień. W przypadku wyboru podejściówek warto wziąć pod uwagę kwestię zmiany objętości stopy w ciągu dnia, zmiany krążenia w zależności od temperatury, pracy stóp na podejściach i zejściach albo też konieczności założenia więcej niż 1 pary skarpet. 

 W pierwszej kolejności zmierz swoje stopy, a wynik zapisz w centymetrach. Możesz zrobić to samodzielnie lub z pomocą osoby trzeciej.

Zacznij od położenia kartki papieru przy ścianie, następnie postaw na niej stopę, tak aby pięta znajdowała się przy ścianie i tym samym na początku kartki. Zaznacz długopisem najdalej wysunięty palec, a na koniec zmierz odległość od kartki do zaznaczonej części. Tym sposobem otrzymasz dokładny rozmiar stopy w centymetrach. 

 Gdy już wiesz, ile powinna wynosić długość wkładki w twoich butach podejściowych, należy porównać wyniki w centymetrach do odpowiadającym im oznaczeniom rozmiarów obuwia. 

 

Dobór odpowiednich butów podejściowych jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy Twoje zdrowie oraz komfort podczas wędrówki. Mamy nadzieję, że teraz bez problemu znajdziesz właściwe obuwie dla siebie.

 

 

 

 

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...