Jak dobrze wybrać lampkę turystyczną?

21 / 11 / 2022

Jesienią i zimą wcale nie musisz rezygnować z wędrówek po górach. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do wyprawy i wzbogacisz ekwipunek o kilka dodatkowych elementów. Jednym z nich jest lampka turystyczna. Jak dokonać właściwego zakupu tego urządzenia?

Góry w sezonie jesienno-zimowym

Niektórzy, zwłaszcza początkujący miłośnicy alpinizmu, rezygnują z wypraw w góry w sezonie jesienno-zimowym. Brak lub niewielkie doświadczenie nie pozwala im na kontynuowanie pasji w nieco cięższych warunkach – z uwagi na własne bezpieczeństwo, jest to bardzo dobra decyzja. Zakładając jednak, że jesteś osobą, która czuje się w tym temacie jak ryba w wodzie, sprawdź, co koniecznie musisz ze sobą zabrać (nie tylko zimą).

Jesienno-zimowy ekwipunek w góry

Wyobraź sobie następującą sytuację: wybierasz się na szlak, który ma Ci zająć niewiele ponad 6-8 godzin. Podejście na poziomie średnio-zaawansowanym: nierówny, miejscami stromy teren. Mniej więcej w połowie drogi, warunki atmosferyczne ulegają zmianie: zaczyna porywać się wiatr, ciemniejsze chmury przynoszą deszcz. W dodatku jest godzina popołudniowa, co w tym sezonie oznacza tylko jedno: niedługo zapadnie zmrok, a obecna pogoda tylko ogranicza widoczność na szlaku. Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Przede wszystkim, jeśli ściemniło się na tyle, że nie jesteś w stanie do końca ocenić sytuacji przed sobą, nie ryzykuj! Skorzystaj ze schronu, jeśli masz taką możliwość. Jeśli jednak pogoda nie stanowi poważnego zagrożenia, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, możesz ruszyć dalej.

Temat, którym powinieneś się zainteresować bliżej, to: lampki i latarki turystyczne, bo to właśnie dzięki tym przedmiotom zyskujesz na oświetleniu trasy przed sobą. Jak dobrze wybrać lampkę turystyczną? Oto kilka wskazówek:

  • Przede wszystkim oceń moc danego urządzenia. Czołówki dostępne w ofercie sklepu Alpin Sport, oferują moc od 130 lumenów, do nawet 400 lumenów. To z kolei przekłada się na cenę. Nie każdy jednak będzie w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał latarki; często wystarczy oświetlenie o względnie średniej mocy.

  • Zwróć uwagę na czas pracy latarki przy maksymalnym i minimalnym wykorzystaniu możliwości oświetleniowych. Pomoże Ci to lepiej zaplanować trasę i użytkowanie czołówki, czy latarki.

  • Tryby światła, to kolejny element, który powinieneś przeanalizować, w zależności od potrzeb i oczekiwań co do lampki turystycznej. Dany tryb może przydać się np. w przypadku, kiedy nie chcesz oślepiać towarzysza, lub stawiasz na mniejszą widoczność Twojej osoby (przydatny jest także rozproszony strumień światła).

  • Obudowa i konstrukcja – pogoda w górach ciągle zaskakuje i często bywa zmienna. Dlatego funkcjonalna czołówka powinna mieć solidną, wodoodporną obudowę tak, aby oświetlenie nie zawodziło w kluczowych momentach.

Co warto zabrać ze sobą w góry, oprócz lampki turystycznej? To, co istotne, to przede wszystkim druga para skarpetek, które mogą niechybnie ulec przemoczeniu. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zmienić na nowe. Podczas chłodniejszych miesięcy, przyda się także termos, który utrzyma ciepłą temperaturę herbaty, czy innego napoju. Ogrzanie się na szlaku staje się wtedy znacznie prostsze!

A Ty, planujesz w tym roku wyprawy w góry zimą? Co według Ciebie jest niezbędne na szlaku i przydaje się niemal za każdym razem? 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...