Jak wybrać odpowiedni czekan?

18 / 08 / 2022

Lato powoli się kończy, więc to świetna okazja, by skorzystać z różnorodnych promocji i na spokojnie rozpocząć przygotowania na zimowy sezon sportowy. Jeśli ktoś latem pokochał górskie przygody i już planuje kolejny, tym razem zimowy wyjazd w góry, ale nie w celu jazdy na nartach, lecz aby się wspinać, to tym bardziej powinien zabrać z sobą odpowiedni sprzęt!

Czekan — na co zwrócić uwagę?

Na taką okazję trzeba się odpowiednio przygotować, a jednym z przydatnych sprzętów podczas zimowej wspinaczki jest czekan. Jednak zanim wyciągniecie swoje zaskórniaki ze skarbonki i ruszycie na łowy, warto dowiedzieć się jak odpowiednio dobrać ten niezastąpiony górski sprzęt pod siebie. Czekany w przeciwieństwie do kijków trekkingowych nie mają możliwości regulacji, przez co łatwo o nietrafiony zakup.

Odpowiednią przymiarkę możemy rozpocząć jeszcze w domu. Będziemy potrzebować do tego jakiegoś przedmiotu, który umożliwi nam dokonania pomiaru (np. kij, lub inny w miarę prosty i długi przedmiot powinny zrobić robotę). Następnie należy chwycić go pełną dłonią, wyprostować rękę i ustawić wzdłuż ciała. Ważne, aby podczas przymiarki stać prosto i nie schylać się w kierunku „czekana”. Optymalna długość dziaby to odległość od „uchwytu” do, mniej więcej, połowy łydki.

Najczęściej spotykaną przypadłością u osób kupujących swój pierwszy czekan jest wybieranie zbyt długiej dziaby. Zwykle to konsekwencja złej przymiarki albo złej rady sprzedawcy czy znajomego, którzy mogą tkwić we wciąż istniejącym, mylnym przekonaniu, iż czekan powinien sięgać kostki. Ten mit pochodzi jeszcze z czasów kiedy kijki trekkingowe nie były spopularyzowane tak jak dziś, a czekany służyły do podpierania. W efekcie złego wyboru operowanie czekanem w terenie o większym nachyleniu będzie utrudnione, niewygodne i męczące, zwłaszcza kiedy ciągle będziemy musieli podnosić rękę na dużą wysokość.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze omawianego przez nas sprzętu jest jego przeznaczenie. Na skituring i spacery po lodowcu przyda się lżejszy sprzęt, aby uniknąć zbędnego obciążenia. Tutaj świetnie sprawdzi się czekan Attila Lite marki EDELRID, natomiast dla zaawansowanych turystów oraz przewodników górskich, wśród których najpopularniejsze czekany to te całkiem proste lub lekko zakrzywione, dobrym wyborem może okazać się czekan EDELRID Attila Tec.

Wybór czekanu w sklepie internetowym

W takim razie, jeśli wiemy już jaki rodzaj oraz długość czekana są nam potrzebne, nie pozostaje nic innego jak wybrać się na zakupy. Jeśli jednak w pobliżu nie mamy sklepu z odpowiednim dla nas sprzętem lub czekan, na który polujemy jest niedostępny, możemy skusić się na zakup naszej dziaby przez internet. Niestety, w takiej sytuacji nie możemy wykonać przymiarki na żywo, w związku z czym z pomocą przychodzi nam tabelka, która pokazuje, jaka powinna być odpowiednia długość czekana przy danym wzroście. Należy pamiętać, że budowa ciała jest inna u każdej osoby i ciężko określić optymalną długość czekana dla danego wzrostu przy jednoczesnej różnicy w długości rąk i nóg.

 

 

 

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...