Jaka jest pogoda w górach?

19 / 06 / 2018

Takie pytanie zadaje sobie każdy turysta górski. My odpowiadamy: pogoda w górach jest ZMIENNA. Możemy być narażeni na potężne mrozy, deszcze, śnieg, ale też i rażące w oczy słońce. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy, zabierzemy odpowiedni sprzęt to żadne warunki atmosferyczne nie będą nam straszne.

Nie mówimy oczywiście, że udając się w góry latem, mamy zabrać ze sobą porządną kurtkę zimową, chociaż to wszystko zależy od stopnia zaawansowania podróżującego oraz miejsca, w które się wybieramy. Umówmy się - wybierając się w Himalaje, musimy zabrać ze sobą dosłownie wszystko. Aczkolwiek wpis jest poświęcony raczej tym mniej doświadczonym czy średniozaawansowanym, chcących zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Dobrze zaplanuj swoją podróż

Wcześniejsze zaplanowanie wycieczki pomoże uniknąć niepotrzebnych utrudnień, których i tak na szlaku możemy napotkać naprawdę sporo. Dlatego już wcześniej konieczne jest, aby przejrzeć, jak przebiegają szlaki, jakie są stopnie trudności oraz ile mniej więcej czasu zajmie dotarcie do celu i powrót. Zaopatrzenie się w mapy górskie oraz poradniki jest niezbędne, a jeśli znasz kogoś doświadczonego lub kogoś, kto już wcześniej odwiedził miejsce Twojej podróży, na pewno warto się wcześniej skonsultować i zdobyć cenne wskazówki.

Buty i odzież

Ten, kto przeżył chociaż jedną dłuższą wycieczkę po górach, doskonale rozumie, jak istotny jest to element wyprawy. Chodząc po polskich górach, często można się spotkać z "pięknym" widoczkiem: ładne panie pokonują górskie szlaki w butach na obcasie czy koturnie, oczywiście w towarzystwie panów w klapkach. Wśród bardziej doświadczonych (choć założymy się, że nie tylko ;) ), ten widok przyprawia o bóle brzucha ze śmiechu, ale też przeraża, bo panie i panowie nie wiedzą, na jakie kontuzje, a nawet tragedię się narażają.

Dlatego jeżeli jesteś początkujący, przestrzegamy: dobre, wzmocnione buty trekkingowe to podstawa w górach! W naszej ofercie na pewno znajdziecie coś dla siebie: w różnych konfiguracjach, kolorach i cenach. Dla wielu może to być bolesna dla portfela inwestycja, ale jeśli myślisz poważnie nad wędrówkami górskimi, a nie tylko wjazdem bryczką nad Morskie Oko, to z pewnością inwestycja jest opłacalna dla naszego zdrowia lub nawet życia. Z kolei jeżeli chodzi o odzież, to w góry ubieramy się na tak zwaną "cebulkę". Na pewno zabrać musimy ciepłą bluzę lub sweter, kurtkę przeciwdeszczową, zapasowe skarpetki, czapkę i rękawiczki.

Prowiant

Mimo znajomości orientacyjnego czasu dotarcia do celu podróży, nigdy nie wiemy czy wyprawa nie przydłuży się o kilka albo kilkanaście godzin. W związku z tym, musimy mieć przygotowany prowiant w postaci: czekolady, owoców, kanapek najlepiej z serem, bo wędliny mogą się szybko popsuć w ciepłe dni, orzechy, suszone owoce no i przede wszystkim duży zapas wody, żeby nie narażać się na odwodnienie.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie