Jaka kurtka w góry do 2 tys.? Przegląd i propozycje zimowych kurtek dla profesjonalistów

26 / 09 / 2022

Uwaga, wyruszamy w góry! Także pakujemy prowiant, ciepłą herbatę, bluzę na wypadek, gdyby zrobiło się chłodniej i kurtkę – to każdy z nas wie. Natomiast nie każdy wie, jaką kurtkę wybrać, aby zmieścić się w 2 000 złotych, dlatego przychodzimy na ratunek z naszym małym przeglądem.

Kurtki górskie

Kurtka w góry powinna być przede wszystkim uniwersalna, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna. Powinna chronić przed deszczem, wiatrem i zimnem, a także dobrze odprowadzać wilgoć, aby podczas wysiłku nie tworzyć na plecach zimnego kompresu.

Hardshell – kurtka przeciwdeszczowa

Kurtka, która powinna znaleźć się w każdym plecaku, a którą doceni każdy. Zastosowana w kurtkach typu hardshell membrana zapewnia skuteczną ochronę na wypadek ulewy, a jednocześnie pozwala skórze oddychać, nie zatrzymując wilgoci. Najpopularniejszą membraną jest GORE-TEX – została ona zastosowana w kurtce MONTURA Tribute GTX, którą znajdziecie w naszym sklepie. To zdecydowanie lepsza ochrona przed deszczem od plastikowych peleryn, które nie pozwalają oddychać skórze, a co więcej – są cięższe i zajmują w plecaku więcej miejsca niż hardshell.

Softshell – kurtka na lato

Latem mało kto lubi zakładać na górę kilka warstw ubrań, a kiedy już dopadnie nas deszcz czy mocniejszy wiatr i trzeba coś ubrać, to najważniejsze, aby się nie ugotować w letnim skwarze. Z pomocą przychodzi softshell. Ten typ kurtki chroni przede wszystkim przed mocniejszym wiatrem i lekkim deszczem. Aby nie ograniczać przepuszczalności powietrza 

w softshellach stosuje się jedynie warstwę hydrofobową, dlatego nie chronią one przed większymi ulewami. Przykładem takiej kurtki jest MONTURA Air Action Hybr, która poza podstawową ochroną przed warunkami atmosferycznymi bardzo dobrze przylega do ciała. Innymi słowy, softshell ma być jak druga skóra, aby móc zapomnieć, że w ogóle ma się go założony.

Puchowa albo syntetyczna – kurtka górska na zimę

Kurtki górskie, które najczęściej wybieramy na zimę, dzielą się na dwa rodzaje – puchowe oraz syntetyczne. Mimo rozwoju technologii to kurtki puchowe wciąż zapewniają najlepszy komfort termalny. Są one ciepłe, wytrzymałe, a zarazem świetnie kompresujące. Dzięki sprężystemu puchowi gromadzą one powietrze i w ten sposób utrzymują temperaturę ciała. Sprężystość puchu wyrażana jest w jednostce cui / cuin – im wyższa, tym kurtka lepiej trzyma ciepło. Ważny jest również stosunek puchu i pierza. Tan najlepiej gdyby był minimum na poziomie 90 do 10. Natomiast ich największą wadą jest bardzo duża przemakalność, przez co łatwo zniszczyć taką kurtkę – dlatego w tym wypadku niektórzy sięgają po kurtki z syntetyczne, które utrzymują temperaturę nawet po przemoczeniu. Ciekawymi propozycjami mogą się okazać kurtki THE NORTH FACE Summit Series Down Hoody oraz PATAGONIA DAS Parka.

Podsumowanie

Prawdą jest, że jeśli jesteśmy wymagającymi alpinistami, to w naszej szafie znajdzie się nie jedna, a kilka kurtek na każdą okazję. Jednak warto zainwestować w każdą po kolei nieco więcej gotówki, aby nasza odzież mogła służyć nam długo i niezawodnie.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...