Jakie wybrać skarpety do butów górskich?

06 / 10 / 2018

Wybór skarpet górskich na rynku jest ogromny. Jak zatem odnaleźć się w zalewie tak dużej ilości modeli i wybrać najlepszą opcję dla siebie? Tak samo jak dobór butów zależy od warunków i terenu, tak samo różne skarpety wybieramy do poszczególnych rodzajów obuwia. Bardzo ważne jest, aby na samym początku ustalić kiedy i do czego nasze skarpety będą używane. Czy potrzeba nam skarpet turystycznych letnich, zimowych, czy może skarpet do biegania? Nie należy lekceważyć tego problemu, gdyż źle dobrane skarpety odbiorą nam przyjemność z wędrówki. Naprawdę warto więc poświęcić trochę czasu, aby wybrać właściwie.

Jaki materiał wybrać?

To co różni skarpety turystyczne, to przede wszystkim wykorzystany do ich wyprodukowania materiał. Liczy się to, z jakiego rodzaju włókna zostały wyprodukowane i jak wiele go użyto. To właśnie wpływa na grubość skarpet.

Skarpety outdoorowe nie mogą być wykonane z bawełny, ponieważ nie posiada ona odpowiednich właściwości odprowadzania wilgoci. W świecie trekkingu na stałe przyjęły się skarpety termoaktywne. Klasyczny podział w świecie turystycznych skarpet to: wełna merino i syntetyk. Oba te materiały stanowią podstawowy budulec produktów na każdą porę roku.

Skarpety z wełny merino

Z pozoru wełna może kojarzyć nam się z kominkiem, ciepłą herbatą i mogłaby wydawać się idealna dla modeli typowo zimowych. Nic bardziej mylnego. Wełna merino ma kilka naprawdę świetnych właściwości, które mają zastosowanie w okresie zarówno letnim, jak i zimowym:

  • sprawnie odprowadza wilgoć,
  • jest delikatna dla skóry,
  • posiada naturalne właściwości bakteriostatyczne powodujące, że skarpetki dłużej zachowują świeżość.

Producenci oferują szeroki wybór grubości swoich produktów. Dzięki temu otrzymujemy bogaty zasób dostępnych modeli, a sympatycy wełny merino mogą korzystać z ulubionego materiały przez cały rok. W tej kategorii przede wszystkim oferujemy skarpety marki Smartwool.

Skarpety syntetyczne

Skarpety syntetyczne rozróżniamy na te wyprodukowane z materiałów o przeznaczeniu letnim i zimowy. Przed zakupem musimy przeanalizować skład skarpet, które są w naszym kręgu zainteresowań. Logo Coolmax na metce kwalifikuje produkt jako typowo letni, natomiast użycie Thermolite czy Primaloftu oznacza, że produkt znajdziemy na półce z akcesoriami zimowymi.

Niegrube skarpety świetnie sprawdzą się w gorącym środowisku, w niskich butach, podczas łatwiejszej turystyki. Do butów trekkingowych używanych na szlaku, w czasie upalnego lata, zalecamy grubsze skarpety z przewagą Coolmaxu w składzie.

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie