Podpowiadamy jaki sprzęt jest niezbędny do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką

27 / 02 / 2019

Jesienią i zimą ściany wspinaczkowe są oblegane w naprawdę dużym stopniu, ale to, co dzieje się w sezonie letnim, to istne szaleństwo! Śmiało możemy stwierdzić, że w dzisiejszych czasach wspinaczka stała się jedną z ciekawszych i coraz to popularniejszych form aktywności. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, to zapewne nie zdajesz sobie jeszcze sprawy z tego, że może ona w dużym stopniu zawładnąć Twoim życiem - to naprawdę uzależnia!

Jeśli sztuczną ściankę pokonujesz regularnie, to na pewno nadejdzie taki dzień, gdy zdecydujesz się “zaatakować” skałki. Zdarza się też tak, że niektórzy od razu chcą rzucić się na głęboką wodę i rozpoczynają przygodę z tym sportem właśnie od skał. Tak czy inaczej, wpinając się po skałkach, potrzebujemy o wiele więcej sprzętu, niż jest to wymagane na ściance wspinaczkowej. O ile w bulderingu w zupełności wystarczy nam jedna para butów i woreczek z magnezją, o tyle skałki są dużo bardziej wymagające pod kątem sprzętu. W dodatku sprzęt wspinaczkowy to nie tylko dłuższa, ale i droższa lista zakupów.

Zakup sprzętu to dość skomplikowana sprawa, ponieważ obecnie ilość asortymentu oferowanego przez sklepy wspinaczkowe jest ogromna. Nawet osoby, które ukończyły kurs skałkowy mają niebagatelny problem z wyborem odpowiedniego towaru. Jaki sprzęt jest niezbędny do wspinaczki i ile to wszystko kosztuje?

Kask wspinaczkowy

Ważne, aby kask był dobrze dopasowany i miał certyfikat wspinaczkowy. Musi dobrze przylegać do głowy, ale nie krępować ruchów i nie zasłaniać widoku. Nie może być także za ciężki, przy czym jednak powinien być wykonany z solidnych, trwałych materiałów.

Uprząż wspinaczkowa

Uprząż musi być wygodna i dobrze dopasowana. W zależności o własnych upodobań - może być z regulowanymi nogawkami bądź nie. Należy pamiętać, że czym więcej regulacji, tym bardziej uniwersalna jest to uprząż.

Buty wspinaczkowe

Zaczynając przygodę ze wspinaczką nie warto kupować butów z górnej półki. Początkujący wspinacz potrzebuje wszechstronnego i dobrze dopasowanego obuwia. Najlepiej gdyby buty było lekko ciasne, ale zarazem wygodne.

Lina do wspinaczki – dynamiczna pojedyncza

W polskich skałkach najlepiej sprawdzają się liny o długości 60m. Jeśli twoje doświadczenie w posługiwaniu się liną  jest niewielkie, to zalecamy wybrać linę o średnicy około 10mm.

Trzy karabinki zakręcane typu HMS

Karabinki zakręcane to podstawowy sprzęt potrzebny do asekuracji. Karabinki, które będziecie nosić jako zestaw osobisty, koniecznie muszą być typu HMS, czyli przystosowane do współpracy z węzłem zwanym HMS – półwyblinką.

Przyrząd do asekuracji (kubek asekuracyjny)

Najlepiej od razu zakupić wielofunkcyjny, czyli taki, który posłuży zarówno do asekuracji na ściance, w skałkach oraz w górach.

Ekspresy wspinaczkowe

Najlepszym wyborem będą te ekspresy, które mają duże karabinki. Do wspinaczki sportowej sprawdza się taki zestaw: 6x12cm, 4×16-18cm, 2×22 cm.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy w skompletowaniu podstawowego ekwipunku wspinacza. Może się wydawać, że trzeba zainwestować na start mnóstwo pieniędzy w sprzęt, aczkolwiek nie do końca tak jest. Można go przecież kupować stopniowo, a w dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, aby inwestować wspólnie ze swoim wspinaczkowym partnerem.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie