Przy jakiej temperaturze ubrać softshell?

28 / 12 / 2022

Coraz częściej mówi się o funkcjonalnej odzieży wykonanej z softshellu. Czym tak naprawdę charakteryzuje się ten materiał i, czy faktycznie ubrania wykonane z tego tworzywa sprawdzają się przez cały rok? Przekonajmy się, przy jakich temperaturach warto ubrać na siebie softshell.

Softshell — co to jest?

Softshell jest popularnym materiałem, stosowanym do szycia ubrań outdoorowych. Wizualnie składa się z miękkiej warstwy wewnętrznej, zapewniającej komfort termiczny oraz i bardziej zbitej warstwy zewnętrznej, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem. Jest lekki, wygodny i praktyczny. Podobnie, jak hardshell chroni nas przed wilgocią oraz wiatrem, z tą różnicą, że zapewnia nam również pełną swobodę ruchów i wygodę.

Jakie korzyści daje nam softshell?

Softshell jest zdecydowanie lżejszą wersją ubioru outdoorowego. Sprawdzi się w wietrzne dni. Zapewnia lepszą oddychalność niż hardshelle z membraną, co z pewnością zostanie docenione przez wszystkich miłośników intensywnych aktywności. W pewnych warunkach atmosferycznych softshell pozwala na pominięcie dodatkowej warstwy termicznej np. polaru. Warto jednak pamiętać, że czasem, a w szczególności przy bardzo niskich zimowych temperaturach  taki rodzaj ubrania potrzebować będzie dodatkowego ocieplenia. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze softshella dla siebie?

Cechy, na które warto zwrócić wagę przy wyborze softshella to:

  • kaptur (sofshellowy kaptur ma przede wszystkim chronić naszą głowę przed wyziębiającym wiatrem)

  • krój (najlepiej wybrać taki rozmiar, aby zmieścić pod softshellem dodatkową, docieplającą warstwę)

  • membrana (modele posiadające membranę są zwykle droższe, ale są lepsze, jeśli chodzi o wodoodporność i oddychalność)

Kiedy nosić softshell?

Zawsze, gdy zależy nam na zachowaniu komfortu cieplnego i skutecznym odprowadzaniu pary wodne. Softshell będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli myślimy o aktywnościach zimowych. Zarówno kurtki softshell, jak i spodnie będą doskonałym ubiorem podczas jazdy na nartach, czy wędrówkach na biegówkach. Nie jest to jednak materiał, który sprawdzi się tylko w niskich temperaturach, ponieważ bardzo często wykorzystywany jest, jako warstwa wierzchnia na lato. Jest lekki i nie zajmuje wiele miejsca w plecaku, a w przypadku załamania się pogody podczas wędrówki, może okazać się niezbędny, zapewniając nam ochronę przed wilgocią i wiatrem.

Softshell — wygoda i uniwersalność

Te dwa słowa najlepiej oddają idee softshellu. Przy wyborze zastanówmy się, do jakiej aktywności będziemy go stosować. Jeśli będzie to intensywny sport, jak bieganie czy chodzenie po górach, wybierzmy modele nieocieplane, bez membrany. Taki model softshellu ochroni nas przed wiatrem przy najwyższym poziomie oddychalności. Jeśli planujemy stosować softshellpodczas narciarstwa, czy wędrówkach górskich zimą wybierzmy model nieco cieplejszy z zastosowaniem membrany. Taki wybór poprawi termikę i lepiej ochroni przed deszczem.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...