Śpiwór - jaki wybrać, aby się wyspać i nie zmarznąć?

23 / 11 / 2022

Wyjazd zaplanowany, trasy wyznaczone, wszystko dopięte na ostatni guzik. Czas na przygotowanie ekwipunku: namiot, plecak, kurtka przeciwdeszczowa i coś, bez czego nie wyśpisz się wygodnie i bezpiecznie po długiej wędrówce, czyli śpiwór. Jaki, więc wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Rodzaje śpiworów

Dobór odpowiedniego śpiwora, uzależniony jest od wyboru miejsca, w które chcemy się udać. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje śpiworów:

  • Zimowy (pozwala na komfortowy sen w temperaturach do -15 stopni Celsjusza, idealnie sprawdzi się w przypadku zimowych eskapad),
  • trzysezonowy (możemy go używać np. na kempingu lub pod namiotem od wczesnej wiosny do późnej jesieni), 
  • letni (jak wskazuje nazwa, z tego rodzaju śpiwora możemy skorzystać w przypadku, kiedy nie potrzebujemy kilku warstw oraz elementów izolujących ciepło). 

Zakres temperatur

Podział śpiworów na zimowe, trzysezonowe i letnie wynikają z właściwości termicznych poszczególnych modeli. Na podstawie regulacji europejskiej norma EN 13537, producenci zobowiązani są do jednolitego opisu swoich produktów. Wyróżniamy trzy podstawowe progi:

  • Temperatura komfortu (T-comfort) jest to temperatura, w której przeciętna kobieta prześpi całą noc w komfortowych warunkach, nie odczuwając zimna,
  • temperatura limitu (T-limit) w takiej temperaturze przeciętny mężczyzna może przespać około 8 godzin w pozycji skulonej,
  • temperatura ekstremalna (T-extreme), czyli minimalna temperatura, w której przeciętna kobieta jest w stanie przetrwać noc bez ryzyka wystąpienia hipotermii.

Oczywiście poza parametrami wymienionymi wyżej jest wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Bardzo duże znaczenie odgrywa podłoże, na którym zamierzamy spać, nasza płeć oraz wiek, do tego wszystkiego dochodzi kwestia związana z posiłkiem i zmęczeniem.

Śpiwór puchowy, czy syntetyczny — który wybrać? 

Oba śpiwory powinny zapewnić nam podobny komfort cieplny. Śpiwór puchowy sprawdzi się lepiej podczas zimnej nocy w suchych warunkach. Niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku wilgoci, ponieważ jego główną wadą jest to, że szybko nasiąka wodą, tracąc swoje właściwości termoizolacyjne. W takich warunkach zdecydowanie lepiej poradzi sobie śpiwór syntetyczny, którego podstawową zaletą jest właśnie odporność na wilgoć. Jest on jednak cięższy i większy od wersji puchowej. 

Ostateczny wybór należy do Ciebie, przy wyborze odpowiedniego śpiwora warto wziąć pod uwagę jego parametry i to z czego jest wykonany. Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest miejsce, a dokładniej warunki, które będą tam panować. 

Jaki śpiwór syntetyczny polecamy?

Ciepły syntetyczny śpiwór z izolacją Thermal.Q

Miękka podszewka z poliestru usuwa wilgoć a lekka nylonowa powłoka odpycha wodę. Zapinany na całej długości na zamek błyskawiczny, posiada podwójne suwaki do wentylacji.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...