W jaki sposób utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w górach?

08 / 02 / 2018

Każde wyjście w góry powinien poprzedzać szereg odpowiedzialnych decyzji i porządnych przygotowań, które mają zapewnić nam pełne bezpieczeństwo i komfort. Wiele z nich powinno odnosić się do temperatury i warunków atmosferycznych — profesjonalni sportowcy doskonale wiedzą, że to one stanowią największą przeszkodę i zagrożenie na górskich szlakach. Uchronić nas przed nim może odpowiedni ubiór, który pozwoli nam regulować temperaturę ciała w celu uniknięcia jego wychłodzenia lub przegrzania. Jaką odzież skompletować na taką wyprawę?

Co musisz wiedzieć o temperaturze ciała?

Punktem wyjścia jest wiedza na temat temperatury organizmu człowieka. Ta powinna wynosić ok. 37 stopni — aby utrzymać ten poziom należy prawidłowo chronić nasze ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Badania wskazują jednak, że termoregulacja, tj. zdolność zachowania optymalnej temperatury ciała jest kwestią indywidualną. Zależy od naszego metabolizmu, ilości tkanki tłuszczowej, płci i wielu innych czynników. Temperatura ciała różni się w różnych częściach naszego ciała, które dodatkowo są narażone na jej obniżenie w różnym stopniu. W pierwszej kolejności zmarznie nasza głowa, uszy, nos, dłonie i stopy — dlatego należy je szczególnie chronić. Podstawą komfortu termicznego jest jednak ubieranie się w sposób warstwowy, tak aby móc odprowadzać nadmiar ciepła z organizmu, zapewniać mu dopływ powietrza, a także w razie potrzeby regulować temperaturę.

Ubiór warstwowy

Pierwszą warstwą i absolutnym niezbędnikiem, czy to podczas chodzenia po górach, czy uprawiania jakiegokolwiek innego sportu jest bielizna termoaktywna, na którą składają się bokserki/majtki, legginsy, t-shirty czy longsleeve’y wykonane z oddychalnych, elastycznych i szybkoschnących materiałów. Ich zadaniem jest szybkie odprowadzenie potu wydzielanego przez skórę, aby ograniczyć czas jego kontaktu ze skórą. Dodatkową zaletą są również właściwości antybakteryjne, uzyskiwane np. za pomocą jonów srebra. Kolejną warstwą jest odzież ocieplająca pod postacią polarów, bluz i swetrów oraz spodni, w tym tzw. odzieży ocieplinowej, która łączy w sobie wysokie parametry oddychalności i utrzymywania ciepła organizmu wytwarzanego podczas wysiłku, np. poprzez nowoczesne materiały jak Polartec. Ostatnią, trzecią warstwą powinna być, w zależności od przewidywanej pogody, kurtka typu softshell, ocieplinowa lub przeciwdeszczowa. Jej zadaniem będzie ochrona naszego ciała od deszczu, śniegu, wiatru i innych nieprzyjaznych warunków. Nie zapominajmy także o właściwej ochronie szyi, dłoni, stóp i uszu! Kupując odzież i bieliznę, powinniśmy kierować się renomą producenta, jej jakością i funkcjonalnością oraz zastosowanymi technologiami.>

Pomocne wskazówki

Oprócz samej odzieży, ważną rolę w utrzymywaniu właściwej temperatury ciała w górach odgrywa odpowiednia żywność i napoje, szczególnie gdy wybieramy się na dłuższą lub trudniejszą wędrówkę. Wysokokalorczne, bogate w cukry i energetyczne przekąski odporne za zamarzanie oraz termos z ciepłym napojem dodadzą naszemu organizmowi zastrzyk energii, który pomoże unormować jego temperaturę. Ważne jest również to, aby dynamicznie reagować na zmieniające się warunki wokół nas. Pogoda znacznie się pogorszyła? Odczuwamy spadek sił lub po prostu nie czujemy się najlepiej? W takich sytuacjach trzeba poważnie zastanowić się nad zawróceniem ze szlaku, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.

Obojętnie, w jakie góry się wybieramy. Wysokie, niskie, ośnieżone czy nie, temperatura ma kluczowe znaczenie. Hipertermia i hipotermia może przytrafić się nam wszędzie - aby uniknąć tego typu zagrożeń, powinniśmy bardzo rozważnie i odpowiedzialnie przygotować się do wyprawy. To zagwarantuje nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygodę i komfort podróżowania.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...