Wspinaczka via ferrata - co to jest?

09 / 08 / 2018

Poszukując nowych wrażeń górskich, zapewne każdy z Was natknął się na określenie “via ferrata”. Wydaje się, że to wyrażenie skrywa pod swoja tajemniczą nazwą niezwykłą wyprawę otwierającą nowe horyzonty. I my możemy zagwarantować, że przy wspinaczce via ferrata każdy, mniej lub bardziej doświadczony miłośnik wspinaczki, znajdzie coś dla siebie.

Przy omawianiu tego typu wspinaczki warto przede wszystkim przytoczyć etymologię. W dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego via ferrata oznacza żelazną drogę.  W praktyce są to ubezpieczone, górskie szlaki, z których mogą korzystać turyści, ale raczej ci o większych umiejętnościach. Wspinaczki via ferrata wiodą przez bardzo śmiałe i bardzo wyeksponowane miejsca. Ubezpieczenia, jakie możemy spotkać na takim szlaku, obejmują klamry, stalowe liny, drabiny oraz mosty linowe.

Wymagany sprzęt

Via ferrata nie obędzie się bez przygotowania specjalistycznego sprzętu asekuracyjnego oraz - co istotne - właściwego przygotowania kondycyjnego. Podstawowy sprzęt, jaki trzeba ze sobą zabrać to: lonża, kask oraz uprząż. Najlepiej żeby lonża była wyposażona w absorber energii, która potrafi delikatnie wyhamować ewentualne obsunięcie ze skały.

Pamiętajcie również, że warto, aby uprząż regulowała się w pasie jednym pociągnięciem oraz żeby miała regulowane nogawki w przypadku noszenia grubszych spodni. Kask to część ekwipunku, który z pewnością może uratować życie i nie jest to stwierdzenie na wyrost. Skały są kruche i wielokrotnie odłamki czy kamienie spadając, narażają nas na bezpośrednie zagrożenie.

Różna skala trudności

Wspinaczki via ferrata przeznaczone są dla mniej lub bardziej doświadczonych taterników. Najbardziej popularną skalą trudności jest sześciostopniowa skala austriacka oznacza literami A-F, przy czym “A” oznacza trasę najprostszą.

Inną skalą, jaką można spotkać na swojej drodze jest czterostopniowa skala oznaczana cyframi 1-4 i podobnie jak w poprzedniej skali, “1” oznacza najłatwiejszy szlak.

Można też spotkać skalę stworzoną według opisu czterech parametrów. Tymi parametrami są: trudności techniczne (oznaczone literą “T”), niebezpieczeństwa obiektywne (litera “O”), zaangażowanie fizyczne (litera “P”), zaangażowanie psychiczne (litera “P”). Każdy parametr opisany za pomocą skali 1-3.

Trzeba pamiętać, że ferrata to nie jest zwykły szlak turystyczny dla osób, które kilka razy w roku w ramach relaksu odwiedzają okoliczne górki. W zależności od poziomu trudności trasy, wymagane są odpowiednie umiejętności wspinaczkowe.

Sprzęt oczywiście jest niezbędny, ale niezwykle istotne jest posiadanie niskiej wrażliwości na miejsca eksponowane. Przed wyprawą konieczne jest, aby zbadać czas trasy, sprawdzić swoją kondycję fizyczną, zbadać kruchość i jakość skały oraz na bieżąco monitorować pogodę. Via ferrata to fantastyczna przygoda, podczas której mamy szansę na podziwianie wspaniałych widoków. Pamiętajmy jednak, by mierzyć siły na zamiary i nie porywać się z motyką na słońce, zaczynając od wymagającego szlaku.

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...