Zimowe wejście na Morskie Oko - jak się przygotować?

29 / 10 / 2018

Morskie Oko to najpiękniejsze i największe jezioro tatrzańskie, należące do priorytetowych punktów wyprawy turystów, którzy odwiedzają Tatry i Zakopane. To prawdziwa gratka dla miłośników pięknych i wyjątkowych krajobrazów. Jak więc przygotować się do wejścia na Morskie Oko zimą?

Czy warto chodzić po górach zimą?

Kiedy w górach spadnie pierwszy śnieg, wiele osób zamyka swój turystyczny sezon. Dlaczego? Znaczna część ludzi uważa, że Tatry zimą są o wiele bardziej niebezpieczne niżeli latem. Kiedy będziemy trzymać się twardych zasad i zachowamy środki bezpieczeństwa, to zauważymy, że turystyka zimowa wcale nie jest taka straszna, jak ją piszą! Skupmy się na tym, czego możemy się spodziewać w górach i jak odpowiednio się do tego przygotować w czasie okresu zimowego.

W jaki sposób radzić sobie z przeciwnościami losu?

Zagrażać będzie nam przede wszystkim zimno. Jak odpowiednio się ubrać? Nasze obuwie musi być zdecydowanie nieprzemakalne, a przed wyjściem w góry koniecznie zaimpregnowane. Buty powinny być za kostkę i najlepiej z twardą podeszwą ponieważ miękka niekoniecznie dobrze współpracuje z rakami. Na stopach oczywiście musimy mieć długie, grube i ciepłe skarpety, a w plecaku ich zapasową parę. Niezbędna będzie również bielizna termoaktywna, polar oraz czapka i rękawiczki!

Jeśli mowa o rękawiczkach, to w tym aspekcie naprawdę nie ma czym oszczędzać. Muszą być ciepłe, nieprzemakalne, a w plecaku zawsze powinniśmy mieć ich dodatkowy komplet. Jeśli chodzi o kurtkę i spodnie, to raczej odchodzi się od membranowych produktów na rzecz softshellowych. Softshelle są gorsze pod względem wodoodporności, ale wykazują lepsze właściwości „oddychające”, a w góry nie wychodzimy przecież podczas opadów śniegu i deszczu, gdyż wiąże się to z małą widocznością, która nie pozwala nam na ocenę zagrożeń przed np. lawinami.

Pamiętajmy, że jeśli nie zrobiliśmy kursu lawinowego, to poruszamy się wyłącznie po terenie uznawanym za bezpieczny pod względem lawinowym. Przed wyruszeniem koniecznie musimy zapoznać się z komunikatem lawinowym na stronie TOPR – www.topr.pl.

O ile droga nad Morskie Oko nie wymaga specjalnych umiejętności, o tyle zimowa pogoda w Tatrach nie wybaczy nam, jeśli nie będziemy odpowiednio przygotowani do wyprawy. Decydując się na taką podróż, bez wątpienia będziemy zachwyceni. Mnóstwo pięknych widoków w czasie wędrówki, jak i po dotarciu do celu, powinno przekonać nie jedną osobę, do odwiedzenia tego miejsca!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie