Jak odnaleźć się w górach? Wybieramy najlepszą aplikację GPS

17 / 07 / 2019

Widoki, relaks, obcowanie z naturą czy adrenalina i walka ze słabościami? Wędrówki górskie to świetna, aktywna forma spędzania czasu, ucząca wytrwałości oraz kształtująca charakter wędrowca. Dodatkowym atutem są bajeczne widoki, których nie zobaczy się nigdzie indziej, jak na górskich szlakach.

Jednak wiele ciekawych miejsc i widoków górskich znajduje się z dala od wytyczonych górskich szlaków. Niestety, schodząc ze ścieżki narażamy się na zgubienie oraz liczne niebezpieczeństwa. Dla osoby chodzącej po górach, umiejętność posługiwania się mapą lub kompasem, jest z gatunku tych najbardziej istotnych. Obecnie orientację w terenie ułatwiają urządzenia elektroniczne w postaci GPS-u lub aplikacje na smartfona. Zakupu tego typu urządzeń najlepiej dokonać w sklepie turystycznym, który będzie mieć wgrane aktualne szlaki i zagrożenia.

Dlaczego warto chodzić z GPSem?

Czym jest w ogóle odbiornik GPS? Jest to sprzęt/aplikacja określająca nasze położenie w stosunku do długości, szerokości geograficznej oraz wysokości elipsoidalnej, na jakiej się znajdujemy. System ten jest ogólnodostępny. Odbiornik sygnału GPS świetnie nadaje się do zwiedzania gór na własną rękę, z dala od cywilizacji. Dobry sprzęt, który nie zgubi zasięgu, będzie w stanie prowadzić z dala od szlaku. GPS umożliwia zapisywanie trasy, co może przydać się, gdy będziemy chcieli ją powtórzyć. Wśród zalet tego typu aplikacji znajdują się dodatkowe funkcje w postaci m.in. pomiar kilometrów, czasu, tętna, stopnia trudności szlaku, a nawet informacje o pogodzie. Dlaczego warto mieć przy sobie GPS? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa i spokojnego sumienia. Nie każdy dobrze orientuje się w terenie, a kryzysowe sytuacje mogą często wyłączyć logiczne myślenie. W tego typu sytuacjach GPS może pomóc powrócić nam na właściwy szlak.

Aplikacje GPS na smartfony

Liczba aplikacji, których można używać w górach jest duża. Przydatną nawigacją może okazać się: mGOPR, Mapa-turystyczna.pl, Alpenverain, Mapy.cz czy GoogleMaps. Należy jednak pamiętać o tym, że różnią się one dokładnością map oraz funkcjami. Warto zatem używać co najmniej dwóch aplikacji jednocześnie. Pamiętać trzeba także o tym, aby przed wyruszeniem na wyprawę górską, ściągnąć na urządzenie mapy rejonu, po którym będziemy się poruszać. Wcześniejsze pobranie aplikacji i ustalenie trasy uchroni nas przed problemem z zasięgiem, który często jest tracony w górach. Aplikacje te są przeznaczone do trybu offline, aby swobodnie wędrować po górach z dokładną trasą zapisaną w smartfonie. Co ważne, są one najczęściej darmowe. Dodatkową aplikacją, którą warto posiadać, jest połączenie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Dzięki niej w mgnieniu oka zaalarmujemy odpowiednie służby i wezwiemy je na żądane miejsce. Pomoże w tym funkcja dokładnego lokalizowania poszkodowanego. Dodatkową funkcją (na wszelki wypadek) jest wysłanie informacji dotyczących planów wędrówki: gdzie i jaką trasą idziemy. W sytuacji kryzysowej dane te pomogą ratownikom odnaleźć nas w górach.

Jeżeli ktoś jeszcze nie korzystał w górach z takich pomocy, zachęcamy by rozpocząć zaprzyjaźnianie się z GPSem, wybierając optymalne dla siebie urządzenie, aplikację lub oprogramowanie. Aplikacja GPS nic nie kosztuje, a dba o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że z takich aplikacji możemy korzystać zarówno będąc online, jak i offline.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...