Jak szybko wysuszyć górskie buty?

16 / 06 / 2021

Buty są nieodłącznym elementem każdej górskiej wyprawy. Czasem zdarza się drobny wypadek, w postaci przemokniętego obuwia. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Jak szybko wysuszyć górskie buty i wrócić do aktywności, bez narażania ulubionej pary na zniszczenie? W tym artykule podpowiemy jak szybko i łatwo wysuszyć Twoje obuwie trekkingowe.

Przygotowanie butów trekkingowych

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Nawet letnia aura, może przynieść silne opady deszczu. Dobre przygotowanie pod kątem odpowiedniego sprzętu i akcesoriów wyprawowych, gwarantuje, że żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne. Na górskie przygody warto zabrać ze sobą pojemny plecak i kurtkę nieprzemakalną. Dobrą ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi będzie zaimpregnowanie naszych butów trekkingowych specjalnym środkiem. Powinniśmy dobrać produkt dopasowany do materiału, z jakiego wykonane są buty. Oprócz zaimpregnowania materiału, metalowe elementy możemy posmarować woskiem – unikniemy w ten sposób zardzewień. Warto impregnować wyczyszczone obuwie po każdej wyprawie. Jednak, co w przypadku gdy o tym zapomnimy lub ochrona po prostu przestanie działać? W efekcie nasze buty mogą ulec małej awarii. Co zrobić kiedy nasza ulubiona para jest przemoknięta? Czy istnieją zasady suszenia butów górskich?

Przeczytajmy zalecania producenta

Raczej nie mamy nawyku czytania ulotek, instrukcji, zaleceń. Często te małe karteczki lądują na dnie szafy, albo zostają w pudełkach. Zwykle producenci zamieszczają w kartach gwarancyjnych zalecenia dotyczące czyszczenia, prania i suszenia. Z ulotki dowiemy się, czy możemy suszyć przemoczoną parę w pralce. Jeśli stosujemy się do zaleceń, buty nie powinny się zniszczyć. W przypadku ewentualnego zepsucia, będziemy mogli je zareklamować.

Unikajmy ognia i słońca

Wystawienie butów na słońce lub suszenie przy ognisku, wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak dobra droga. Obuwie może się zniekształcić lub nawet stopić. Istnieje także prawdopodobieństwo, że materiał stwardnieje i straci elastyczność. Buty mogą się także rozpruć, a nawet stracić kolor. Efektów ubocznych złego osuszania jest bardzo dużo. Najlepiej suszmy je w warunkach naturalnych. Do środka możemy włożyć gazetę, papier lub bawełnianą koszulkę. Z pewnością przyspieszy to cały proces. W przypadku gdy buty są bardzo mokre, gazetę możemy wymieniać kilkukrotnie. Do środka możemy także wsypać ryż, który słynie z właściwości higroskopijnych i wchłonie wilgoć. Dla jeszcze lepszego efektu zdejmijmy sznurówki i wygnijmy język na zewnątrz. Wiatr to naturalna suszarka, która nie powoduje skutków ubocznych. Mokre buty postawmy w miejscu, gdzie jest przeciąg. Czas suszenia z pewnością się wtedy skróci.

Jeżeli chcemy, aby obuwie posłużyło nam przez wiele lat, pamiętajmy o impregnacji i stosowaniu się do powyższych porad. Miejmy na uwadze, że odpowiednie przygotowanie to podstawa udanej wyprawy. Warto zainwestować w górskie obuwie damskie z nieprzemakalnej skóry. Nagła zmiana pogody nie będzie nam straszna, a suszeniem nie będziemy musieli się przejmować. Życzymy samych udanych wypraw i suchych skarpetek!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...