Jaki plecak w góry?

06 / 10 / 2021

Wybierając plecak, pamiętaj, by nie dać się ponieść emocjom i nie kupować ogromnego modelu, jeśli nie jest to konieczne. Na jednodniowe wycieczki górskie w zupełności wystarczy niewielki bagaż, przewidujący najpotrzebniejsze akcesoria. Nie ma więc zazwyczaj potrzeby dźwigać wielkiego plecaka ze stelażem, który będzie w połowie pusty, a jego waga i rozmiar będą tylko utrudniać wycieczkę. Wielkość jest kluczowym aspektem podczas wyboru plecaka. Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Pojemność

Na jednodniowe wyprawy zazwyczaj sprawdzi się plecak o pojemności 20-35 l. Taki litraż w zupełności wystarczy, aby pomieścić odzież wierzchnią, napoje i inne najpotrzebniejsze atrybuty. W tym miejscu warto zastanowić się, kiedy i w jaką pogodę najczęściej wybierasz się na szlak. Jeżeli nie jesteś entuzjastą jesienno-zimowych wypraw, będziesz potrzebował nieco mniej miejsca, ponieważ w letnie i wiosenne miesiące takie akcesoria jak: czapki, kominy, rękawiczki, grube bluzy i kurtki — spokojnie mogą zostać w szafie. Większy plecak o pojemności 40-50 lub nawet 60-80 litrów, przyda się odpowiednio na kilku lub kilkunastodniowe wyprawy. Pamiętaj o tym, że zwłaszcza jesienią pogoda w górach jest nieco mniej przewidywalna. Dlatego poza sezonem zawsze miej pod ręką ciepłą bluzę lub polar i czapkę, wykonaną najlepiej z niezbyt grubego materiału po to, aby ochronić się przed wietrzną pogodą.

System nośny

Od wielkości plecaka w dużej mierze uzależniony jest jego system nośny. Większy model powinien posiadać siatkę dystansującą i pas biodrowy. Siatka dystansująca to dobre rozwiązanie również w przypadku mniejszych plecaków, ponieważ oddzielenie jego powierzchni od bezpośredniego kontaktu z plecami, korzystnie wpłynie na wentylację i zapobiegać będzie poceniu. To szczególnie ważne jeśli planujesz również biegać ze swoim górskim plecakiem. Pas biodrowy szczególnie przyda się przy większym ekwipunku. Taki pas potrafi zdjąć z ramion niemal 2/3 wagi całego plecaka. Im szerszy pas biodrowy, tym lepsza stabilizacja oraz więcej miejsca na kolejne kieszenie ukryte zazwyczaj w tej części plecaka.

Układ plecaka

Organizacja wnętrza torby jest bardzo ważna. Nikt chyba nie lubi walających się bezwładnie w jednej komorze rzeczy. Kieszenie i kieszonki różnego rozmiaru pomogą Ci lepiej poukładać potrzebny ekwipunek bez konieczności wyrzucania całej zawartości wnętrza w celu znalezienia np. telefonu. Niektóre plecaki Osprey posiadają oddzielną kieszeń na bukłaki z wodą. Dzięki takiemu systemowi będziesz mógł uzupełniać płyny bez konieczności zatrzymywania się. Przydatnym atrybutem mogą być troki i pętle, w które wyposażony będzie plecak. Pozwolą one na przytwierdzenie np. kijków, namiotu lub karimaty.

Materiał i budowa plecaka górskiego

Pogoda w górach potrafi zaskoczyć, dlatego przy wyborze torby zwróć uwagę na materiał, z którego jest on wykonany, w szczególności na stopień jego wodoodporności. Bardzo wysoki poziom ochrony przed wilgocią zapewniają plecaki Osprey. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że Twój sprzęt będzie bezpieczny nawet podczas największej ulewy, zaopatrz się dodatkowo w nieprzemakalny pokrowiec na bagaż. Plecaki Osprey posiadają wbudowany komin i zamykaną klapę chroniącą przed przemakaniem. Jest to jednak rozwiązanie stosowane raczej w większych torbach górskich, ale mnogość modeli tego producenta pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...