Jakie buty do biegania na początek?

28 / 04 / 2021

Wiosna to idealny czas na wszelkie aktywności na zewnątrz. Jeśli właśnie rozpoczynasz przygodę z bieganiem i zastanawiasz się, jakie buty kupić na początek, to koniecznie przeczytaj nasz wpis. Pomożemy Ci w dokonaniu właściwego wyboru!

Jakie powinny być buty do biegania na początek?

 

1. Dopasowane do typu stopy

Wybór modelu powinien zależeć od tego, jaki typ stopy posiadasz. W przypadku butów do biegania rozróżnia się podeszwy przystosowane dla pronatorów (stopy do wewnątrz) oraz dla biegaczy ze stopą neutralną i supinującą (na zewnątrz). Powstało wiele poradników, na temat tego, jak poznać swój typ stopy, dlatego nie będziemy się tutaj nad tym rozwodzić. Niemniej jednak zachęcamy do zgłębienia tematu. Poznanie swojego sposobu poruszania się jest kluczowe przy wyborze odpowiedniego obuwia

2. Dopasowane do nawierzchni - amortyzacja

Obuwie dla początkujących biegaczy powinno posiadać odpowiednią amortyzację. Wpływa ona nie tylko na komfort biegania. Dzięki niej stawy, czy kręgosłup nie będą przeciążone. Jest to nadzwyczaj istotne zwłaszcza w przypadku, kiedy planujesz pokonywanie dłuższych tras asfaltowych, czy innych, o twardej nawierzchninp. Obuwie wyposażone w ten element jest polecane osobom początkującym, które nie opanowały jeszcze prawidłowej techniki biegania lub zmagają się z nadwagą.

3. Wygodne z wentylacją

Obuwie biegowe powinny być wygodne. Serio? Niby proste i oczywiste, a jednak… Nierzadko zdarza się, że kupujemy buty, które później jakoś tak mimowolnie lądują na dnie szafy. I nie zawsze chodzi tutaj o motywację do ćwiczeń. Pamiętaj, że pomiędzy butem a największym palcem u stopy powinna być mikro przestrzeń. Wtedy po mocniejszym zetknięciu się stopy z np. asfaltem, przestrzeń ta zostanie wypełniona. Unikniesz w ten sposób niewygody i bólu. Oczywiście obuwie nie może być za duże – liczy się wygoda i dopasowanie. Najlepiej, kiedy obuwie posiada technologię wentylacji. Jest to przydatne zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, kiedy stopa poci się mocniej. Dzięki tej funkcji podniesiesz komfort aktywności – stopa ma dobrą przyczepność i zachowana jest neutralna temperatura.

Poniżej zamieszczamy kilka konkretnych modeli obuwia biegowego dla mężczyzn i kobiet. Niektóre z nich znajdą zastosowanie na twardym podłożu, inne znowuż sprawdzą się na tym bardziej nierównym. Zachęcamy do zapoznania się z opisem produktu na stronie – wybierz model dla siebie!

Modele męskie:

 

1. Buty TNF M Hyper-Track Guide

2. Buty COL BM4644 M. Masochist 4

3. Buty LOWA Aerox GTX Lo

Modele damskie:

 

1. Buty LOWA Lynnox GTX Lo Ws

2. Buty TNF W Hyper-Track Guide

 

3. Buty ASICS W Gel Sonoma 5

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...