Pakiet startowy dla początkującego biegacza - co powinieneś wiedzieć?

31 / 08 / 2020

Jak powszechnie wiadomo, bieganie to świetny sposób na utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Dzięki regularnej aktywności fizycznej możemy obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, uniknąć problemów z sercem czy cholesterolem, a także dotlenić mózg i poprawić sylwetkę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że poprzez bieganie angażujemy do pracy całe ciało. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby rozpocząć przygodę z tym rodzajem aktywności.

Dobierz odpowiednie buty

O tyle, o ile w kwestii ubioru możemy iść na większy kompromis (bieganie w starych legginsach nikomu nie zrobi krzywdy), to decydując się na tego typu aktywność, niezbędne są odpowiednie buty do biegania. Ważne, aby obuwie było prawidłowo dopasowane do naszych nóg. Każdy z nas ma inną stopę i inne podbicie. Taka informacja jest istotna w kwestii wyboru odpowiedniego modelu. Rodzaj stopy możemy sprawdzić sami, za pomocą kartki papieru i mokrej stopy. Jej odbicie powie nam, w którym miejscu opiera się ciężar. Wyróżnia się trzy rodzaje stóp:

supinująca – krawędź przechylona jest na zewnętrzną stronę (mocniej odbija się górna część stopy oraz pięta),

pronująca – krawędź przechylona jest do środka (brak łuku, jedno duże odbicie stopy),

zwykła – widoczna krawędź łuku, palce i pięta.

Informacja o rodzaju stopy, wskaże jak wysokie mamy podbicie. Niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę również wagę biegacza. Im większa waga, tym większa powinna być amortyzacja. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka urazów. Również rozmiar buta nie jest obojętny – buty do biegania powinny być wygodne. Dlatego te wyraźnie stykające się z naszymi palcami u stóp — stanowczo odradzamy! Obuwie powinno być minimum o pół rozmiaru większe od swoich przyjaciółek “na krótkie spacery”.

Mierz siły na zamiary

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z bieganiem, powinniśmy zachować umiar poprzez obserwację swojego organizmu. Dobierzmy optymalną długość trasy oraz porę na bieganie. Nagłe zrywy zwłaszcza na początku tej drogi, mogą skutecznie zniechęcić do dalszej aktywności, a co więcej – przysporzyć kontuzji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biegania bez uprzedniej rozgrzewki – nie bagatelizujmy jej. Rozgrzanie organizmu przygotowuje mięśnie do wzmożonego wysiłku. Po zakończonym treningu, zadbajmy o odpowiednie rozciąganie, aby nie przeciążyć żadnego z mięśni.

Zdrowie przede wszystkim

Jeśli już od dłuższego czasu unikaliśmy badań (nawet tych podstawowych), to idealna pora, aby to zmienić. Wyniki badań upewnią nas, czy wszystko jest w porządku i czy bez żadnych przeszkód możemy oddać się nowej pasji. W przeciwnym razie możemy pozbawić się możliwości uprawiania sportu na bardzo długi czas!

Bieganie jest bardzo tanim sportem, który w głównej mierze wymaga jedynie naszego zaangażowania i zdrowego podejścia. Poprzez obserwację i regularne treningi dojdziemy do momentu, w którym doskonale poznamy własne możliwości, ale i ograniczenia. Bardzo szybko też dostrzeżemy korzyści, jakie płyną z uprawiania tego sportu – poprawi się nasze samopoczucie, zgubimy parę zbędnych kilogramów, a nasze ciało i umysł poznają nowe możliwości. Warto wypróbować różne techniki, nowe trasy oraz playlisty – w ten sposób bieganie nigdy nie stanie się nudne!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...