Wytrzymały, pojemny... jak wybrać najlepszy plecak turystyczny?

12 / 02 / 2020

Każda wyprawa, nie tylko górska, wymaga podstawowych umiejętności organizacji oraz odpowiedniego przygotowania ekwipunku, który będzie nam towarzyszyć podczas całej podróży. W sklepach znajdziemy wiele modeli, różniących się rozmiarem, kolorem czy funkcjonalnościami. Jaki plecak turystyczny wybrać dla siebie?

Plan podróży

W zależności od tego, jaki jest nasz plan podróży, powinniśmy zabrać odpowiedni plecak. Co kryje się za tym określeniem? Odpowiedni plecak to taki, do którego łatwo się spakujemy i jeszcze łatwiej sięgniemy ręką po rzeczy, które okazują się najbardziej potrzebne. Pierwszą kwestią, którą należy przemyśleć, jest pojemność. Plecaki turystyczne potrafią zmieścić od 25l, po nawet 80l. Jeśli nasz plan podróży zakłada jednodniową wyprawę za miasto (lub na miasto), wystarczy bagaż o niewielkich rozmiarach. Z kolei wyprawa w góry będzie wymagała od nas staranniejszego przygotowania się do trasy. Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się taki plecak, który ma funkcję zwiększenia pojemności np. za pomocą suwaka.

Plecak do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są ,,gotowe” rozwiązania, które już na wstępie zakładają, że dany bagaż idealnie nada się do wspinaczki czy jazdy na rowerze. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także funkcjonalność. Ważnym elementem jest możliwość regulacji, w którą częściej wyposażone są plecaki o większej pojemności. Znacznym udogodnieniem jest podział na dwie komory główne, które umożliwiają rozdzielenie ekwipunku, bez konieczności wypakowywania wszystkich rzeczy. Kolejnym rozwiązaniem, które usprawnia organizację, są kieszenie. Jedne modele są bogatsze, a inne biedniejsze w przegródki. Jedno jest pewne – takie kieszenie z pewnością przydadzą się na drobniejsze przedmioty np. okulary przeciwsłoneczne.

Detal odgrywa dużą rolę

Brak przewiewności materiału oraz gromadzenie się potu wzdłuż ramion plecaka, dla nikogo nie jest przyjemne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie takich modeli, które są wyposażone w wentylację, zapobiegającą nadmiernemu poceniu się. W mniejszych plecakach taki system tworzony jest za pomocą siatki, która umożliwia przepływ powietrza, zaś w tych o większej pojemności, mocuje się stosowne panele.

Zakup właściwego plecaka nie powinien odbyć się bez uprzedniego przymierzenia i sprawdzenia, czy taki model na pewno nam odpowiada. Sprecyzowanie naszych potrzeb oraz oczekiwań na samym początku, pomoże w dokonaniu właściwego zakupu, z którego będziemy zadowoleni.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie