Co zabrać na wycieczkę górską z dzieckiem?

21 / 10 / 2019

Rano śniadanie, a po śniadaniu bajki. Po bajkach zwiedzanie galerii handlowej, zakończone kolacją w fastfoodzie. Tak wygląda spora część wolnych dni wielu rodzin. Czy to coś nagannego lub nieodpowiedzialnego? Niekoniecznie, jednak warto wprowadzić czasami trochę różnorodności! Wycieczka w góry to idealny pomysł na wspólne spędzenie czasu! Jednak - jak się do niej przygotować, gdy wybiera się z nami nasza pociecha?

Jednodniowe wycieczki w góry mają całą masę zalet. Nie dość, że to rodzinny czas spędzony na świeżym powietrzu, to samo chodzenie po górach jest przecież darmowe! Nie ma biletów lub wejściówek, jednak w przeciwieństwie do wyjścia do kina, taka wyprawa wymaga pewnych przygotowań. Trzeba się odpowiednio ubrać i zabrać ze sobą chociaż podstawowy ekwipunek dla nas, jak i dla naszego dziecka.

Jak zaopatrzyć dziecko na wycieczkę?

Kurtka przeciwdeszczowa czy przeciwwiatrowa? Kombinezon narciarski czy puchówka? Ubrań i sprzętów jest cała masa do wyboru i łatwo się w tym wszystkim pogubić, tym bardziej, że warunki atmosferyczne w górach potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Dlatego najlepszym pomysłem jest ubiór na cebulkę. Lekka kurtka, pod nią polar, pod polarem koszulka, pod koszulką podkoszulek lub bielizna termiczna. W ten sposób żadna temperatura nie będzie straszna dla naszego dziecka, a gdy zrobi się cieplej, będzie można zdjąć jedną czy dwie warstwy ubioru. Co oprócz tego?

Bez butów ani rusz

W górach nie ma chyba drugiego tak istotnego elementu ekwipunku jak buty. Ich dobór to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Dobre buty chronią kostkę i zapewniają stabilność nawet na nierównym, często śliskim, terenie. Bez nich poruszanie się na szlaku jest znacznie trudniejsze. Górskie obuwie dla chłopców i górskie obuwie dla dziewczynek różni się zwykle kolorem, a dodatkowo sporo z nich to modele uniwersalne, dlatego nie należy się specjalnie tym sugerować. Najważniejsze, by dobrać buty, które będą wygodne i odpowiednio dopasowane.

Plecak małego podróżnika

Każde dziecko będzie zachwycone, gdy dostanie swój własny plecak z ekwipunkiem. Prowiant, zapasowe ubrania, dokumenty w nieprzemakalnym woreczku - to wszystko może bez najmniejszego problemu nieść ze sobą mały podróżnik. Z jednej strony będzie to niezwykła satysfakcja, a z drugiej dodatkowy wysiłek i nauka odpowiedzialności. Wyprawa z dziećmi, szczególnie ta pierwsza, z zasady nie powinna być zbyt wymagająca, dlatego można delikatnie - dosłownie i przenośni - dołożyć dzieciom odrobinę wysiłku.

Ekwipunek i ubiór to oczywiście rzecz zmienna i należy go dostosować do planowanej wycieczki i preferencji naszego dziecka. Nie zapomnijmy też o tym, że w górach najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nawet najlepsze buty i najlepiej wyposażony placek nie pomoże nam, gdy będziemy nieodpowiedzialni. Pamiętając o tym, górska wycieczka będzie wspaniałym czasem dla całej rodziny!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...