Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź najlepsze latarki turystyczne!

14 / 07 / 2021

Latarki turystyczne różnią się od siebie pod względem mocy, specyfikacji, a przede wszystkim ceny. Jaką wybrać w całym tym natłoku ofert? Zastanów się jaki rodzaj aktywności Cię interesuje i wybierz spośród najlepszych latarek dla turystów.

Lampa, latarka czy czołówka?

Wybierając nasze źródło światła, powinniśmy się zastanowić, na jakim rodzaju oświetlenia nam zależy. Jeżeli chcemy rozświetlić całe obozowisko, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa turystyczna. Zapewni nam ona długotrwałe i rozproszone światło, wspomagające nasze poruszanie się wokół namiotu lub namiotów. Taki rodzaj oświetlenia sprawdzi się również wewnątrz.

Lampa jest jednak duża i emituje rozproszone światło na mniejszym bądź większym obszarze. Jeżeli nie mamy zamiaru rozbijać obozu lub chcemy mieć przy sobie urządzenie dające możliwość świecenia w sprecyzowany punkt, najlepszym wyborem będzie zaopatrzenie się w latarkę turystyczną. Owszem, obecnie niemal każdy smartfon ma wbudowaną funkcję świecenia, ale po co zużywać baterię na zwykłe oświetlenie drogi? Poza tym używanie telefonu w formie latarki na dłuższą metę jest mało wygodne.

Tutaj dochodzimy do bardzo istotnego aspektu — poręczności. Najlepszym rodzajem latarki dla turystów będzie pod tym względem popularna czołówka. Gwarantuje ona z reguły tę samą moc, a przy tym zapewnia wolne ręce. Jest więc idealnym rozwiązaniem podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Stanowi też niemal jedyną opcję oświetlenia w czasie wspinaczki.

Najlepsze latarki turystyczne

Przy wyborze latarki dla turystów najważniejszą kwestią jest moc świecenia. Podczas zwykłych wycieczek, w niezbyt wymagającym terenie sprawdzą się latarki o mocy do 300 lumenów. Czołówka Black Diamond Astro dysponuje zakresem mocy do 250 lm, sprawdzając się właśnie podczas niezbyt wymagających wypraw. Latarka oferuje możliwość użycia trzech trybów świecenia: krótki, długi i stroboskopowy, jest też wodoodporna. Minusem może być zaledwie jedna dioda LED.

Ten problem rozwiązuje nieco lepszy model latarki od firmy Black Diamond. Wersja Cosmo posiada aż trzy odrębne diody, z których każda zapewnia inny rodzaj oświetlenia. Oprócz trzech trybów świecenia, dostępnych również w poprzednim modelu, Cosmo umożliwia włączenie światła przyciemnionego oraz czerwonego. To niezwykle przydatne jeśli chcemy widzieć coś w ciemnościach, nie oślepiając przy tym partnerów podróży. Obie latarki turystyczne amerykańskiego producenta zasilane są trzema bateriami AAA.

Pora na bardziej profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się, szczególnie jeśli planujemy rajd rowerowy wśród gęstych drzew lub eksplorację jaskiń. Podczas takich wypadów warto zaopatrzyć się w turystyczną latarkę czołową o mocy powyżej 300 lm. To wymaganie spełnia czołówka Black Diamond Revolt świecąca z mocą 350 lumenów, przez co emitowane przez nią światło jest naprawdę jasne i dociera na ponad 80 metrów. Standardowo czołówka wyposażona jest w trzy diody, 5 trybów świecenia oraz klasę wodoodporności IPX4. Dużym plusem jest zastosowanie aluminiowej obudowy, co zwiększa wytrzymałość. Latarki turystyczne zazwyczaj zasilane są w jeden z dwóch sposobów: bateriami lub akumulatorami. W tym przypadku niezwykle przydatne jest to, że producent nie zdecydował się na jeden rodzaj zasilania, lecz mamy dostępne obie opcje. Jeśli więc zapomnimy ładowarki USB lub nie będziemy mieli dostępu do prądu, możemy skorzystać ze zwykłych baterii AAA.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże Ci w wyborze odpowiedniej latarki turystycznej i już nigdy nie zaskoczy Cię zapadający zmrok.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...