Sprawdź najlepsze w swojej klasie karabinki wspinaczkowe

04 / 08 / 2021

Istnieje kilka niezbędnych elementów wyposażenia potrzebnych przy każdym rodzaju wspinaczki, Jednym z takich elementów są karabinki wspinaczkowe. By ułatwić wybór odpowiedniego modelu wyselekcjonowaliśmy kilka najlepszych z nich w różnych przedziałach cenowych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Karabinki wspinaczkowe stalowe lub aluminiowe

Podstawową różnicą w przypadku karabinków wspinaczkowych jest materiał, z którego są wykonane. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy: karabinki aluminiowe oraz karabinki stalowe. Pierwszy typ charakteryzuje się niską wagą przy dość dużej wytrzymałości. Karabinki stalowe są za to cięższe, ale tylko ten rodzaj można stosować jeżeli do wspinaczki wykorzystuje się stalowe liny. Należy bowiem pamiętać, że aluminium nie może być łączone ze stalą.

Kształt

Karabinki wspinaczkowe dzielą się także ze względu na kształt, uwarunkowane jest to ich przeznaczeniem. Najprostsze karabinki mają kształt owalny, generują one mniejsze tarcie, dzięki czemu najlepiej nadają się do użycia np. w połączeniu z bloczkami. Mniej regularny kształt mają karabinki D-kształtne oraz HMS, inaczej nazywane gruszkowatymi. HMS to podstawowy typ karabinka używany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Można powiedzieć, że każdy, kto miał choć minimalną styczność ze wspinaczką, używał właśnie HMS. Ten typ jest niezbędny do asekuracji oraz zjazdów. Karabinki wspinaczkowe D-kształtne to najbardziej wytrzymały rodzaj, sprawdzający się głównie z taśmami i pętlami.

Karabinek za 30-50

Najtańsze karabinki wspinaczkowe dostępne są już od 30 zł za sztukę. Są to najczęściej proste, aluminiowe konstrukcje z zamkiem drucianym, wytrzymujące niewielkie obciążenia. Takich tańszych karabinków używać można do amatorskiej wspinaczki oraz do podczepiania lekkiego sprzętu. Ich zaletą jest niewielka waga i szybkość użycia. Dobrym wyborem w tym przedziale cenowym będzie np. EDELRID Mission dostępny za ok. 40 zł.

Karabinek za 55-100

Średnia półka oscyluje w przedziale cenowym 55-100 zł. W tej cenie można kupić zarówno karabinki aluminiowe, jak i stalowe o dowolnych kształtach. Nie ma też problemu z wyborem rodzaju zamka. Jest to bowiem najszerszy zbiór, w którym znajduje się większość amatorskich i półprofesjonalnych karabinków wspinaczkowych. Jednym z karabinków dla nieco bardziej doświadczonych entuzjastów wspinaczki jest model EDELRID HMS Bullet. To jeden z lepszych dostępnych na rynku modeli charakteryzujący się dużą wytrzymałością przy swojej lekkiej wadze. Koszt tego karabinka waha się od 55 do 75 zł, ale jest on wart nawet najwyższej z cen podanego przedziału.

Karabinek powyżej 100

Pora na sekcję dla profesjonalistów potrzebujących czegoś więcej, niż tylko wytrzymałość. Karabinki wspinaczkowe za 100 zł i więcej są często stalowe lub ze stalowymi wkładkami. W tej cenie znajdują się także karabinki z wszelkiego rodzaju zintegrowanymi bloczkami i innymi akcesoriami usprawniającymi wspinaczkę. Karabinek EDELRID HMS Bulletproof Screw FG ma klasyczny kształt HMS i nie posiada dodatkowych bloczków, ale jego wytrzymałość jest na najwyższym poziomie. Ponadto w górnej części konstrukcji posiada stalową wkładkę na sprężynie zapobiegającą skręcaniu się liny podczas wspinaczki i zapewniającą lepsze bezpieczeństwo oraz komfort wspinaczki.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...