Odzież na wyprawy górskie

24 / 03 / 2022

Skompletowanie odpowiedniego ubioru to jeden z najważniejszych elementów górskiej wyprawy. Ekspozycja na wiatr, swoboda ruchu, a przede wszystkim nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że odzież górska powinna być wybierana z rozwagą. Poprawnie dobrany strój trekkingowy to już połowa sukcesu, dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak się przygotować, wyruszając na szlak!

Odzieżowe ABC na wyjście w góry

 

A jak adekwatnie do pogody

Niewielkie pagórki, malownicze doliny, a może wymagające szczyty? Decydując się na wyprawę, pierwszą czynnością jest sprecyzowanie celu – mając zdefiniowany plan wycieczki, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią odzież i obuwie. Dodatkowo niezwykle istotne jest określenie długości planowanej trasy. Podczas spontanicznych, jednodniowych wypadów będziesz potrzebował innego ekwipunku, niż na kilkudniową wyprawę w wysokie góry. Wstępny plan pozwala na zweryfikowane możliwych niespodzianek atmosferycznych, dlatego jesteś w stanie skompletować odpowiedni strój.

B jak bezpiecznie i wygodnie

Jaki jest najlepszy strój trekkingowy? Dopasowany do Ciebie! Każdy, nawet początkujący fan górskich wycieczek wie, że komfortowe ubranie zdecydowanie ułatwia wędrówki. Gdy czujesz swobodę, a poszczególne elementy nie ograniczają zakresu ruchu, Twoje możliwości automatycznie wzrastają. Poza tym dobry strój oznacza większe bezpieczeństwo na szlaku. Wybierając się w trasę jedynie w trampkach i lekkiej kurtce, potęgujesz ryzyko zachorowania, wyziębienia, ale także łatwiejszego nabycia kontuzji. Niezależnie od pory roku warto zabrać ze sobą odzież ze szybkoschnących materiałów technicznych, które odprowadzą pot. Podczas wędrówki po górach organizm intensywnie się poci, a wilgotna skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na wyziębienie.

C jak cebulka!

Brzmi jak oklepane hasło, ale w większości przypadków się sprawdza. Pogoda w górach może zaskakiwać, dlatego nawet najbardziej wprawieni podróżnicy wiedzą, że w górach zawsze sprawdza się stylizacja…na cebulkę! Decydując się na zabranie kilku niezależnych warstw o różnej grubości, dajesz sobie szansę, by właściwie regulować temperaturę ciała. Powszechnie wiadomo, że przegrzewanie ciała szkodzi, a w górach jest to jeszcze bardziej odczuwalne. Nigdy nie masz pewności, jaką pogodę zastaniesz na szlaku, dlatego przygotowanie kilku warstw, może być naprawdę zbawienne.

Na co zwracać uwagę, wybierając odzież trekkingową?

Odzież górska powinna być dopasowana do pory roku, a także sylwetki posiadacza. Dokonując zakupu, postaw na ubrania:

oddychające i dobrze odprowadzające pot,
lekkie,
wytrzymałe (wykonane z wysokiej jakości materiałów),
warstwowe,
wygodne – nie ściskające, ale też nie za luźne,
praktyczne – posiadające dużo schowków.

Co jeszcze warto przygotować na wyprawę w góry?

Poza ciuchami szalenie istotne wydają się jeszcze dwie kwestie ekwipunkowe! A mianowicie buty – uznawane przez wielu za najważniejszy element stroju – oraz plecak. Buty trekkingowe muszą być stabilne i wygodne, dobrze, jeśli mają dodatkowo głęboki bieżnik i wyprofilowaną podeszwę. Jaki plecak w góry? Podpowiadamy – nie za duży, nie za mały! Plecak to zdecydowanie niezbędna część wyposażenia na trekking. Wyruszając w trasę, nie musisz każdorazowo zabierać największego dostępnego modelu – przede wszystkim zwróć uwagę na jego pojemność i jakość wykonania. Wybierz model adekwatny do długości Twoich wypraw.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...