Pierwsze buty trekkingowe dla kobiety - jaki model wybrać?

02 / 03 / 2021

Dobre buty trekkingowe to podstawa każdej górskiej wyprawy. To od nich zależy komfort podczas przemierzania kolejnych kilometrów przez szlaki. Źle dobrane buty zepsują nawet najlepiej zaplanowaną wycieczkę, pozostawiając na stopach bolesne otarcia lub pęcherze. Dlatego przed zakupem butów trekkingowych, koniecznie dowiedz się na jakie aspekty należy zwracać uwagę przy ich wyborze.

Jak przymierzać buty górskie?

Zanim opiszemy na co zwracać uwagę podczas zakupu, skupmy się przez chwilę na poprawnym sposobie przymierzania górskiego obuwia damskiego. Do sklepu weź ze sobą skarpety górskie, które zazwyczaj ubierasz w góry — są one grubsze niż zwykłe skarpety. Po drugie, najlepiej wybierać się do sklepu rano lub wieczorem. Dlaczego? Ponieważ w tych porach dnia, zazwyczaj stopy są opuchnięte po nocy lub po całym dniu — pamiętaj, że spuchnięte nogi podczas wypraw górskich to zjawisko zupełnie normalne. Dlatego sprawdź, czy buty górskie będą dla Ciebie wygodne w takich momentach. Dodatkowo, upewnij się, że wkładka wewnętrzna jest dłuższa od stopy o ok. 1 cm oraz czy sznurówki są naprężone do ostatniego haczyka w bucie. W profesjonalnych sklepach górskich, bardzo często do Twojej dyspozycji znajdują się specjalne platformy imitujące warunki podczas chodzenia po górach — nierówna, kamienista powierzchnia, śliskie stopnie lub strome podejścia. Warto skorzystać z takiej platformy, aby sprawdzić, czy przymierzane buty są na pewno wygodne pod różnymi kątami lub na różnych nawierzchniach. Jeśli takiej platformy nie znajdziesz w sklepie, możesz skorzystać ze schodów, które również w jakimś stopniu imitują warunki górskie. Sprawdź, czy pięta nie przemieszcza się za bardzo w górę podczas wejścia lub w dół podczas zejścia oraz czy palce mają wystarczająco dużo miejsca i czy za bardzo nie dotykają przodu buta.

Jaki model damskich butów trekkingowych wybrać?

Buty trekkingowe dla kobiet są zdecydowanie węższe i lżejsze w porównaniu do butów męskich. Przed zakupem obuwia, zastanów się, czy potrzebujesz wysokich traperów, czy niskich butów przed kostkę. Wysokie buty nadają się na trudniejsze warunki — śnieg, wilgoć, wodę. Dzięki temu nic nie dostanie się do środka od góry buta. Takie obuwie jest jednak cięższe i noga szybciej może się w nim zmęczyć. Zapewniają jednak o wiele większą stabilizację i zapobiegają wykrzywianiu się kostki, co może uchronić przed powstaniem urazu. Osoby mniej doświadczone, o słabszej kondycji i osłabionych mięśniach mogą czuć się bezpieczniej w wysokich traperach. Na niskie buty trekkingowe również najlepiej stawiać podczas spacerów po dolinach, natomiast w wyższe partie górskie warto zakładać wysokie obuwie damskie w góry. Dodatkowo, wybieraj buty, które posiadają średnio miękką podeszwę — najlepiej sprawdzi się na początku Twoich wypraw górskich. Buty z twardą podeszwą będą zbyt niewygodne i szybko zmęczysz stopy, natomiast przy zbyt miękkiej podeszwie będziesz czuć pod stopą każdą nierówność. Ostatnia kwestia, która budzi wiele wątpliwości i pytań to membrana w butach górskich. Czy kupować górskie obuwie damskie z membraną, czy nie? Z pewnością zapewni wodoodproność Twoim butom. Dlatego jeśli planujesz wypady w miejsca, gdzie łatwo zamoczyć buty, możesz pokusić się o zakup butów z membraną. Pamiętaj jednak, że membrana ogranicza oddychanie obuwia — nie sprawdzi się podczas pieszych wędrówek w gorące dni. Przed zakupem, zastanów się w jakich miesiącach i miejscach zamierzasz spędzać czas w górach. Jesienią i wczesną wiosną polecamy korzystać z butów z membraną, natomiast latem lepiej wybrać obuwie, które nie jest wodoodporne, a zapewni nam odpowiednią oddychalność.

Wybór pierwszych górskich butów dla kobiet to nie lada wyzwanie. Przed zakupem obuwia koniecznie poprzymierzaj wiele modeli, sprawdź w jakich butach nasze stopy czują się najlepiej. Zastanów się również jaki charakter będą mieć nasze piesze wędrówki — jakie miejsca będziemy najczęściej odwiedzać i o jakich porach roku zdecydujemy się zdobywać nasze pierwsze szczyty. To z pewnością pozwoli nam kupić odpowiednie buty trekkingowe.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...