Planujesz kemping? Sprawdź, co warto zabrać!

16 / 07 / 2020

Lekki podmuch wiatru kołysze kosmyki włosów, a do taktu poruszają się korony drzew zamieszkałych przez różnego rodzaju stworzenia, które odnalazły swój azyl właśnie tutaj. W oddali słychać ćwierkanie ptaków, szum drzew... Rozkoszujesz się ulubioną muzyką, której nigdy dość. Bierzesz głęboki wdech.... Twoje płuca wypełnia rześkie, niespotykane nigdzie indziej powietrze. Tak, jesteś w górach, a Twoja wyprawa trwa w najlepsze. Ani myślisz, o opuszczaniu tego miejsca. Na szczęście nie musisz – wszystko, czego potrzebujesz na tę wyprawę, masz ze sobą. Co właściwie spakowałeś do plecaka?

Podstawa biwakowania

Biwakowanie to dobry sposób na relaks. Jesteś Ty, Twoi przyjaciele i niezbędny ekwipunek, do którego zalicza się przede wszystkim namiot. Będąc z większą grupą, warto zadbać o solidną, pokaźnych rozmiarów konstrukcję, która jednocześnie nie będzie zbytnim obciążeniem podczas całej wyprawy. Postawiłeś już “dach nad głową”, pora więc na rozłożenie odpowiedniej izolacji, która oddzieli ciało od zimnego podłoża. Niektórzy decydują się na karimaty, inni na maty samopompujące, albo materace. Wybór w dużej mierze zależy od oczekiwań potencjalnego użytkownika, natomiast niezbędnymi elementami, które takową izolację zapewniają, są śpiwory o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, aby były one wyposażone w kołnierz termiczny oraz wyściółkę odprowadzającą wilgoć. Właściwości te zapewnią komfort podczas snu, zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Na jakość użytkowania wpłynie także odpowiedni kształt śpiwora. Śpiwór typu mumia zatrzyma ciepło wewnątrz, a odpowiednio dopasowany do sylwetki (kobiecej lub męskiej) jeszcze lepiej spełni swoją funkcję. No dobrze, masz ze sobą namiot i śpiwór. Co jeszcze warto zabrać na kemping?

TOP 3 przedmioty praktyczne podczas biwakowania

Jesteś w górach, pośrodku pięknych widoków – wokół tylko drzewa i mały skrawek równego podłoża. Już wiesz, że naczynia turystyczne bardzo Ci się przydadzą. Masz ze sobą kubki, sztućce, menażki i inne niezbędniki. Gdyby naszła Cię ochota na ciepły podwieczorek, masz ze sobą palnik turystyczny, który mimo swych niewielkich rozmiarów, w zupełności wystarczy. Taka kuchenka zewnętrzna, ze zintegrowanym ekranem przeciwwiatrowym i zapłonem piezoelektrycznym, to coś, co doceni każdy miłośnik biwakowania.

Rozłożyłeś namiot, ułożyłeś śpiwór, zaspokoiłeś podniebienie. Pora zatem na chwilę odprężenia. Słońce płynnym ruchem zachodzi, pagórki chowają się w półmroku, a przyroda przygotowuje się do snu. Zapada ciemność. Za chwilę nie zobaczysz nawet swoich palców u stóp, dlatego czym prędzej sięgasz po latarkę, a właściwie czołówkę, która da Ci odrobinę światła.

Nie zapomniałeś również o drugim źródle światła. Dobrze wiesz, że warto mieć zapasowy komplet – nigdy nic nie wiadomo. Zadbałeś o inne, potrzebne akcesoria tj. termos, mocna taśma i przydatny w wielu kryzysowych sytuacjach nóż.

Teraz wiesz, że wszystkie te rzeczy okazały się niezwykle przydatne podczas nocowania pod gołym niebem. Odpowiednie przygotowanie obozu pozwoliło na lepszy sen, menażki, naczynia i palnik były niezawodnymi pomocnikami podczas podwieczorku i śniadania, a na kryzysowe sytuacje przydały się pozostałe niezbędniki turystyczne. Zadowolony pakujesz plecak. Teraz pozostaje tylko zejść na dół…

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...