Plecak turystyczny - ile litrów powinien mieć?

17 / 02 / 2021

Podczas pieszych wędrówek po górach, wygodny i pakowny plecak to niezbędny element wyposażenia. Schowamy do niego prowiant, dodatkową odzież, mapę i inne przydatne rzeczy. Pamiętajmy, że to głównie od rodzaju naszej wycieczki zależy wielkość plecaka. Poniżej, opisujemy różne pojemności, które sprawdzą się doskonale w konkretnych warunkach.

Plecak górski powyżej 70 litrów

Na początek skupmy się na największych plecakach wyprawowych, czyli tych powyżej 70 litrów. Na taki produkt zdecydujemy się, gdy czeka nas długa i wymagająca wyprawa. Co warto zabrać na kemping? W takich sytuacjach jesteśmy zmuszeni do noszenia całego dobytku na swoich plecach — karimaty, śpiwora, jedzenia, apteczki, kijków, ubrań, kosmetyków itd. Z uwagi na ciężar takiego ekwipunku, plecak musi być doskonale dopasowany do naszej sylwetki oraz nie powinien uwierać w żadnym z miejsc. Pamiętajmy, że przy codziennym, dużym zmęczeniu, niedogodności narastają coraz bardziej z każdym kolejnym krokiem.

Tygodniowy wypad w Alpy? Kup plecak 50-70 litrów

Wybierając się na tygodniowy trekking w Tatrach, czy Alpach trzeba być doskonale przygotowanym. Z daleka od domu, zawartość naszego plecaka turystycznego to wszystko, co mamy i na co możemy liczyć. Plecak na tego typu wyprawy powinien mieć możliwość przytroczenia z boku i pod spodem różnych elementów wyposażenia — śpiwora, karimaty, namiotu, czy kijków. Najlepiej, aby plecak był wyposażony w wiele komór, aby przykładowo łatwo odgrodzić brudne buty od czystych ubrań na zmianę. Nie zapominajmy o małych kieszonkach i skrytkach, które pomogą nam być dobrze zorganizowanym podczas wyprawy. Drobiazgi typu drobne na zakup herbaty w schronisku, plastry na otarcia pięt lub latarka z pewnością będziemy chcieli mieć pod ręką.

Plecak 30-50 litrów na weekendowe wypady w góry

Weekend w górach z noclegiem schronisku albo w namiocie przy mniej sprzyjającej aurze? Zaopatrzmy się w średniej wielkości plecak, na przykład 40 litrowy, dzięki temu nic nie zaskoczy nas na szlaku — ani głód lub brzydka pogoda. Do takiego plecaka dla turysty oprócz karimaty, śpiwora i namiotu, zmieścimy grubsze ubrania, a także jedzenie, palnik turystyczny oraz turystyczny zestaw sztućców i talerzy. Latem i wiosną spokojnie możemy wziąć ze sobą plecak 30 litrowy, gdyż nie potrzebujemy brać ze sobą, aż tak dużego bagażu. Przytroczmy do plecaka czekan oraz kije i jesteśmy gotowi do trekkingu.

Jeden dzień w górach z plecakiem 20-30 litrowym

Sobota w górach na ulubionym szlaku? Obiad w schronisku z widokiem na górskie szczyty? Wystarczy zaopatrzyć się w stosunkowo mały plecak 20-30 litrowy, który będzie lekki, wygodny, a jednocześnie pomieści najważniejsze elementy jednodniowego ekwipunku — mapę, kanapki, bidony z wodą lub polar.

Krótko i intensywnie — plecak do 15 litrów

Mały plecak w góry sprawdza się doskonale na szybkich wypadach w górach, kiedy wybieramy się na szlak, np. po południu po pracy. Szybko dostajemy się na szczyt i jeszcze szybciej wracamy z niego do samochodu. Potrzebujemy jedynie żeli energetycznych, wody w bidonie i softshellu, a w małych, zewnętrznych kieszeniach schowamy klucze, pieniądze i dokumenty.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem plecaka w góry, przede wszystkim pomyślmy o tym, w jakich wycieczkach lub wyprawach najczęściej bierzemy udział. Czy są to trudne i długie wyprawy, a może cenimy sobie najbardziej jednodniowe trekkingi w okolicznych górach? Na każdą z tych okazji będziemy potrzebować innego ekwipunku, a w rezultacie również plecaka. Wybierzmy swojego towarzysza podróży, który najlepiej pomoże nam przemierzać kolejne kilometry w pieszych wędrówkach.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...