W sandałach na Giewont? Piękna pogoda w górach to zagrożenie dla niedoświadczonych turystów!

10 / 03 / 2020

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią cieplejsze dni. Większość z nas już zaczęła planować i przygotowywać się do górskich wędrówek, a każdy doświadczony turysta wie, że odpowiednie obuwie na takie wycieczki jest niezbędnym minimum - przecież nie będziemy zdobywać Giewontu w sandałach!

Na dole słońce, na górze deszcz

Wyglądamy za okno i widzimy, jak pięknie wschodzi słońce. Przeczuwamy, że nadchodzący dzień będzie naprawdę ciepły i szybko zmieniamy przygotowane wcześniej pełne i profesjonalne obuwie na lekkie sandały. Błąd! Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, a temperatura na szczycie nie jest równa tej na początku szlaku. Im wyżej, tym częściej i bardziej jesteśmy narażeni na spadek temperatury i silniejsze podmuchy wiatru. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz kurtki mieć ze sobą odpowiednie buty górskie, które pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu.

Funkcjonalność ponad wszystko

Nie znając terenu oraz dokładnego przebiegu trasy, powinniśmy zastanowić się nad wygodnym obuwiem, sięgającym do kostki i zakrywającym całą stopę. Buty powinny być funkcjonalne, co oznacza, że możemy liczyć na ich przyczepność do podłoża oraz wodoodporność. Powodem zakładania sandałów jest często pokusa, by postawić na dobry wygląd, jednak funkcjonalność oraz dobry design wcale nie muszą się wykluczać.

Jaka trasa, takie buty

Wyprawa w góry jest specyficzna pod względem różnorodności podłoża. Mając na uwadze zdrowie oraz bezpieczeństwo, powinniśmy zastanowić się nad modelem, który usztywni kostkę, by nie uległa kontuzji na niepewnym i nierównym gruncie. Model, który jest niepełny i pozbawiony wodoodpornego materiału odprowadzającego nadmiar wody na zewnątrz, jest kluczem do szybkiego przemoczenia butów i skarpetek. Pamiętajmy również o tym, że decydując się na trudniejsze podejście, powinniśmy pomyśleć wcześniej o dopasowaniu butów do raków.

Podsumowując, góry mogą być idealną opcją na spędzenie wolnego czasu o każdej porze roku, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach: pogoda w rejonie górskich szczytów różni się od tej, która panuje u ich podnóży. Obecnie istnieją tak zaawansowane rozwiązania, że nie trzeba wybierać pomiędzy designem a funkcjonalnością, dlatego nie warto nawet rozpatrywać wejścia na Giewont w sandałach. Obuwie wyposażone w dodatkowe technologie, które podwyższa komfort górskich wypraw, stanowi jedyną słuszną i bezpieczną opcję - nie ryzykujmy zdrowiem i uciechą z wyprawy, na rzecz modnie wyglądających sandałów.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...