Wycieczka w góry zimą - o czym musisz pamiętać?

24 / 12 / 2019

Dla prawdziwych miłośników interesujących górskich przygód i jeszcze bardziej fascynujących widoków, nie ma pogody, która powstrzymałaby od wyjścia w góry. Warto być jednak przezornym i odpowiednio przygotować się do podbijania szczytów oraz zaopatrzyć się w potrzebne przedmioty i inne gadżety. O czym w takim razie należy pamiętać, przygotowując się do zimowej wyprawy?

Zimno, zimniej

Jak powszechnie wiadomo, zimą jest… Zimno! A zwłaszcza w górach. Co to właściwie oznacza dla wszystkich śmiałków żądnych przygód? Przede wszystkim powinni pamiętać o tym, aby odpowiednio uchronić się przed mrozem, który czyha na szczytach gór. Pomocne mogą okazać się śpiwory oraz namioty wyprawowe, które pozwolą na solidny odpoczynek w mniej sprzyjających warunkach. Aby odgrodzić się od zmarzniętej ziemi, dobrze jest mieć przy sobie także materac, który pozwoli na poprawę komfortu podczas przerwy.

Warstwa, po warstwie

Ubieramy się warstwowo - na cebulkę, pamiętając jednocześnie o tym, iż inwestycja w oddychającą odzież będzie dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną oraz kurtkę wyposażoną w warstwę odporną na wodę. Dobrą robotę zrobią również ciepłe skarpety, a jeszcze lepszą - przynajmniej dwie pary na zmianę. Najlepiej sprawdzą się spodnie z membrany, natomiast trekkingowe zdadzą egzamin, gdy zostaną zestawione wraz z dodatkową warstwą, na przykład getrów. Tak przyodzianym w odpowiednie ubrania można wyruszać w drogę.

Porządne wsparcie

Warto pamiętać również o tym, że zimowe wyprawy górskie różnią się od tych letnich trochę cięższym podłożem - przedzieranie się przez zaspy śniegu nie należy do łatwych czynności. Biorąc pod uwagę specyficzne warunki, dobrze jest mieć przy sobie kije trekkingowe, które ułatwią poruszanie się podczas każdej wyprawy. Nieocenionym wsparciem może okazać się także termos ciepłej herbaty oraz wysokokaloryczne przekąski. Dla miłośników dłuższych wypraw, pomocne będą termosy obiadowe, które pozwolą na spożycie ciepłego posiłku nawet w połowie drogi do schroniska.

Gadżetowy plecak

Dalej, dalej plecak Gadżeta! A tak na poważnie - bez dobrego planu ani rusz. Dobrze jest zaplanować starannie trasę na miarę naszych możliwości. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej kondycji, lepiej wyznaczyć trasę mniej wymagającą, która zimą i tak stanowić będzie nie lada wyzwanie. Na dłuższe trasy warto zastanowić się nad ochraniaczami, latarką czy folią NRC. Niezależnie od tego, na jaką trasę zapadnie ostateczna decyzja, warto znaleźć miejsce na podstawową apteczkę, w której będę znajdować się środki dezynfekujące oraz plastry.

Oczywiście takiej wyprawy, zwłaszcza na pierwszy raz, nie planuje się z dnia na dzień. Kluczem do solidnego przygotowania się jest odpowiednio dobrany sprzęt, a także plan trasy w miarę własnych możliwości. Warto pamiętać o podstawowych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo oraz rozsądek. Odpowiedzialnie zaplanowana przygoda, wynagrodzi się nam w postaci nietuzinkowych i zapierających dech w piersiach widoków, okraszonych majestatycznym śniegiem.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...