Jak wybrać pierwsze buty górskie?

07 / 10 / 2019

W górach odpowiednio dobrane buty to podstawa. Nie chodzi wcale o modę czy zaprezentowanie całemu światu naszego zaangażowania w nowe hobby. To sprawa zdecydowanie ważniejsza, ponieważ chodzi w niej o bezpieczeństwo. Wie o tym pewnie każdy, kto chociaż raz udał się w góry w typowych butach miejskich czy trampkach. Zwykle po tym traumatycznym i stresującym przeżyciu, natychmiast zapada decyzja o zakupie odpowiedniego obuwia.

Wybór pierwszych butów górskich dla wielu osób jest prawdziwą atrakcją. Tyle wzorów, tyle kolorów! Do tego te wszystkie intrygująco brzmiące nazwy różnorakich technologii. Potrafią one przyprawić o zawrót głowy! Dlatego postaramy się Wam z tym wszystkim odrobinę pomóc i doradzić co nieco w kwestii wyboru obuwia.

Co i jak?

Buty górskie to dość specyficzny produkt, dlatego też wymaga odpowiedniego podejścia. Gdy wybieramy obuwie na co dzień, wygoda jest oczywiście bardzo ważna, jednak sporo z nas w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd - formę, wzory i kolory. Producenci obuwia górskiego oczywiście starają się, by ich oferta zawierała różnorodne pozycje jednak większość modeli wygląda podobnie. Dlaczego tak jest? Wiążę się to z pewnymi cechami bez których buty nie spełniałyby swojej podstawowej funkcji, czyli zapewnienia nam bezpieczeństwa.

Cechy dobrego obuwia górskiego

Pierwsze, co rzuca się w oczy to wysokość buta. Musi on być na tyle wysoki, by ochronić naszą kostkę przed ewentualnymi urazami. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że nie straszne są nam nawet kilkunastocentymetrowe warstwy śniegu. Oprócz wysokości, ważną cechą konstrukcyjną dobrego buta jest jego bieżnik. Musi być przemyślany i wykonany w taki sposób, by sprawdził się i na szlaku, który przez deszcze zmienił się w potok błota, i na oblodzonych kamieniach. Dodatkowo, gruba podeszwa oprócz odpowiedniej izolacji termicznej, ochroni stopę przed odczuwaniem każdej nierówności.

Inne cechy, które powinien mieć nasz idealny but to wododpornośc i izolacja termiczna. Nie można też zapominać o tym, że materiał, z którego są one wykonane powinien być oddychający. Nieporównywalnie zwiększa to komfort podczas dłuższych i krótszych wędrówek.

To było kilka wskazówek, którymi możecie się kierować przy wyborze Waszych pierwszych butów górskich. Na rynku jest całe mnóstwo różnych marek i modeli, dlatego decyzja może być zaskakująco trudna. Wybierzcie coś dla siebie i pamiętajcie - najważniejsze, by obuwie było wygodne! Nawet najlepsze systemy hydrofobowe nic Wam nie dadzą, gdy każdy krok będzie męczarnią!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...