Lubisz wrażenia? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

17 / 08 / 2021

Wspinaczka dostarcza adrenaliny, pozwala dać upust złym emocjom, albo jest po prostu świetną zabawą. Choć ten sport kojarzy się z ekstremalnymi wrażeniami oraz pokonywaniem barier, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, przede wszystkim swojej głowy. Wybierając się na skałki zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Przekonaj się, dlaczego kask jest potrzebny oraz jak wybrać odpowiedni model.

Czy kask wspinaczkowy jest zawsze potrzebny?

Podczas wypraw wspinaczkowych często bagatelizowana jest rola kasku. Tendencja jest taka, że im niższa i mniej wymagająca ścianka, tym mniej uwagi poświęcamy kwestiom bezpieczeństwa. Jednak nie jest to do końca racjonalne podejście. Porównajmy kask do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Idąc tym tropem, zapinanie pasów na 5-kilometrowym odcinku nie miałoby sensu, bo przecież na tak krótkim dystansie nic nie może się wydarzyć. Każdy rozsądny człowiek wie, że nie jest to prawdą, a prawdopodobieństwo wypadku nie zależy od dystansu - czy jak w przypadku ścianki wspinaczkowej - od długości podejścia. Wybierając się nawet na rekreacyjną wspinaczkę w niskie skałki powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w odpowiedni kask. Włożenie gochroni nas przed spadającymi częściami ściany, które mogą nas zranić. Kask zapobiega także urazom głowy podczas niekontrolowanych odpadnięć, a te przytrafić się mogą nawet najbardziej doświadczonym wspinaczom.

Wiemy, że kask jest niezbędny podczas każdego rodzaju wspinaczki, pozostaje więc pytanie: „Czy potrzebuję kasku podczas asekuracji?” Pozornie może się wydawać, że nie, ponieważ skoro się nie wspinamy, to nic nam nie grozi. Pamiętajmy jednak, że asekurując partnera, stoimy bezpośrednio pod ścianką. Jesteśmy więc narażeni na wszelkiego rodzaju kamienie, skały, odpady i inne spadające przedmioty, jak np. karabinki, które łatwo mogą nas pokaleczyć. Włożenie kasku zapewnia więc bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi. Pamiętajmy, że jeżeli my zostaniemy zranieni, nasz partner straci asekurację!

Jak wybrać kask wspinaczkowy?

Kaski wspinaczkowe rozróżnia się głównie ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępne są kaski piankowe, skorupowe oraz hybrydy. Kaski piankowe to najlżejszy, ale jednocześnie najmniej wytrzymały rodzaj ochrony głowy. Są lekkie i wygodne w użytkowaniu, ale nie chronią przed poważniejszymi uderzeniami. Poddane trudniejszej próbie łatwo się odkształcają i tracą swoją dalszą przydatność. Zdecydowanie trwalsze od nich są kaski skorupowe. Te jednak są ciężkie i nie zapewniają dostatecznego komfortu użytkowania. Kompromis pomiędzy trwałością a wygodą stanowią kaski hybrydowe, dzięki czemu są najpopularniejszym wyborem wśród entuzjastów wspinaczki.

Wybierając odpowiedni kask wspinaczkowy, zwróć także uwagę na takie atrybuty jak rodzaj zapięcia, wentylację czy miejsce na czołówkę lub kamerę oraz rozmiar. Wielkość kasków dla dorosłych określana jest zazwyczaj w dwóch rozmiarach, następnie dopasowuje się je za pomocą zapięcia.

Postaraj się, aby wybór Twojego kasku wspinaczkowego był przemyślany. Będzie Ci on bowiem służył przez kilka kolejnych lat w zróżnicowanych warunkach i ważne jest, aby jego noszenie było dla Ciebie jak najwygodniejsze.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...