5 zasad, których trzeba przestrzegać w górach

23 / 11 / 2017

Wycieczki górskie kojarzą nam się z nieograniczoną wolnością. I po części tak jest – bliski kontakt z naturą wzbudza w nas zachwyt i napełnia pozytywną energią. Jednak należy pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych piechurów, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Ich respektowanie sprawi, że prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych lub niepotrzebnych zdarzeń zmniejszy się.

1. Nie strącaj kamieni!

Wypadki zdarzają się nawet na najprostszym terenie. Na baczności trzeba być szczególnie w przypadku trudnej, krętej trasy, stromych, zaśnieżonych, mokrych stoków czy płatów starego śniegu. Zabronione jest strącanie kamieni, ponieważ skutkiem tego mogłoby być osunięcie innych kamieni, ziemi bądź śniegu. W konsekwencji naraziłoby to na niebezpieczeństwo wszystkie osoby w pobliżu. Miejsca, zazwyczaj oznaczone specjalnym znakiem, gdzie istnieje duże ryzyko spadnięcia kamieni należy przechodzić szybko i ostrożnie.

2. Nie zbaczaj ze szlaku!

Szlaki turystyczne oznaczone są pięcioma kolorami - czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Kolor nie ma związku z trudnością drogi, a jedynie ułatwia turystom zidentyfikować swój szlak. Zboczenie z trasy może skutkować nieprzyjemnymi, a nawet niebezpiecznymi sytuacjami. Do zagrożeń można zaliczyć zgubienie się, atak dzikich zwierząt, kłopot ze ściągnięciem pomocy czy też po prostu mandat. Czy warto?

3. Nie wybieraj skrótów!

Jeśli zauważysz nie oznakowaną trasę, możliwe, że skrót, nie wybieraj jej. Sam fakt, że nie została oznaczona, powinien już być dla nas jasnym przekazem - widocznie nie jest bezpieczna. Takie szlaki mogą być niezwykle zdradliwe. A może mają tendencję do osuwania się? Nie wiadomo! Nie warto ryzykować.

4. Szanuj przyrodę!

Wybierając się na wycieczkę w góry musimy pamiętać o tym, że jest to naturalny dom dla wielu zwierząt i roślin. Nie śmiecić i nie hałasować - to podstawa. Powinniśmy zostawić szlak takim, jakim sami chcielibyśmy go zastać.

5. Dostosuj trasę do swoich możliwości!

Sami wiemy najlepiej jaką mamy kondycję. Nie ma sensu wybierać szlaku, który jest poza naszymi możliwościami. Przeforsowanie się może prowadzić do utraty przytomności, zawrotów głowy czy duszności. Trzeba mieć na uwadze, że sprowadzenie pomocy w górach zajmuje nieco więcej czasu niż zwykle, tak więc najlepiej jest realnie ocenić swoją sprawność fizyczną przed wyruszeniem w drogę.

Wędrówki po górach to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Można poprawić swoją kondycję, jednocześnie napawając się wyjątkowymi widokami. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, których nieprzestrzeganie może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...