Biegi górskie - co warto mieć podczas startu?

09 / 11 / 2022

Biegi górskie to aktywność, które nieco odbiega od standardowych biegów, a więc różni się także przygotowaniem. Co warto mieć podczas startu? Tego dowiesz się z poniższego wpisu!

Czym różnią się biegi górskie od standardowych biegów?

Biegi górskie często niesłusznie są kwalifikowane jako zwykłe biegi. Ta aktywność wymaga jednak nie tylko innego przygotowania, ale także sam rodzaj sportu jest inny. Na czym polegają różnice? W przypadku biegów górskich, mamy do czynienia z inną nawierzchnią trasy, nachyleniem i ogólnym profilem. Bieganie w górach ma to do siebie, że podłoże jest bardziej nierówne, nieprzewidywalne. Biegacz ma do czynienia z wieloma przeszkodami (czego nie można powiedzieć o zwykłych biegach ulicznych), dochodzi do tego także różnica wzniesień.

Jak przygotować się do biegów górskich?

Skoro wiesz już, czym charakteryzuje się ten sport, pora odpowiedzieć sobie na pytanie: jak więc mam się odpowiednio przygotować?

1. Trening uwzględniający siłę mięśni

Na trasie górskiej, biegacz musi wykonywać podbiegi, a czasami zbiec ze stromej trasy. W takich sytuacjach przyda się opanowanie odpowiednich technik, w taki sposób, by nie nabawić się kontuzji. Techniki te można dopracować tylko poprzez systematyczny trening, dlatego liczy się samodyscyplina.

2. Pierwsze kroki

To jasne, że nie od razu nabędziesz wprawy w bieganiu po tak falistym terenie. Od czego więc zacząć? Spróbuj pokonać trasę w wolniejszym tempie niż tym, obowiązującym na zawodach. Może to być zwykły spacer albo szybki marsz. Ważne, by przyzwyczaić nogi i cało do nowych warunków.

3. Buty z odpowiednim bieżnikiem

Dobór butów będzie zależeć od terenu, na jakim zamierzasz uprawiać sport. Jeśli trasa jest bardziej skalista, warto zaopatrzyć się w buty z gęstszym bieżnikiem – dzięki temu mniejsze kamyczki nie przedostaną się i nie utkwią pomiędzy wypustkami, co może wpłynąć na komfort aktywności. To również sposób na lepszą przyczepność do podłoża. Mocniejszy bieżnik nie powinien także przeszkodzić na innego rodzaju trasach, natomiast wiele biegaczy mając do czynienia z miększym podłożem, decyduje się na mniej agresywny bieżnik i lżejsze obuwie do biegania.

4. Niezbędny ekwipunek

Wydaje się, że bieg to prosta sprawa – no cóż, nie dla profesjonalistów. Wraz z częstotliwością takiej aktywności, nabierasz pewności i doświadczenia, a także świadomości tego, czego potrzebujesz. Co na pewno powinno znaleźć się w Twoim plecaku? Z pewnością przyda się napój (woda lub izotonik) oraz apteczka biegacza. Czasami warto mieć pod ręką także czołówkę, okulary i czapkę zwłaszcza w sezonie letnim (wtedy tę z daszkiem) lub jesiennym.

5. Plecak na dłuższą trasę

Z kolei, jeśli przygotowujesz się na długodystansowy maraton, zastanów się, czy nie potrzebujesz plecaka, który pomieści wszelki, niezbędny ekwipunek. Plecaki takie można nabyć w naszym sklepie. Najlepiej sprawdzą się te, o mniejszej pojemności np. 10 L. Szelki powinny być dobrze dopasowane, aby nic nie uwierało i nie przeszkadzało podczas biegu. Odpowiedni plecak będzie miał też przestrzeń (organizer) dedykowaną bukłakowi, co znacznie wpłynie na komfort użytkowania torby.

Mamy nadzieję, że powyższa lista okazała się dla Ciebie pomocna, podczas przygotowań do pierwszych biegów górskich. Życzymy siły, wytrwałości i – naturalnie – zajmowania pierwszych miejsc w zawodach, ale przede wszystkim satysfakcji z nowej pasji!

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...