Buty dla biegaczy – co warto wiedzieć przed zakupem?

06 / 09 / 2022

Odpowiednie buty do biegania są najważniejszym elementem ubioru biegacza. To one chronią przed niepotrzebnymi kontuzjami i sprawiają, że treningi są przyjemniejsze i bardziej efektywne. Jednak wielu, zwłaszcza początkujących biegaczy, zastanawia się, co warto wiedzieć przed zakupem takiego obuwia. Buty na pewno nie zrobią za nas treningu i nie wyleczą z kontuzji, ale z pewnością przyczyniają się do komfortu i bezpieczeństwa podczas biegu. Do ich zakupu warto więc podejść racjonalnie. Czym kierować się przy zakupie butów do biegania? Sprawdźmy to!

Najpierw zacznij biegać, potem kup buty

Brzmi absurdalnie? Być może, ale kupując buty do biegania, warto najpierw sprawdzić, czy bieganie to Twój sport. To dość nietypowa rada, ale pozwala ona na zweryfikowanie potrzeb. Często jest tak, że zajawka biegowa pojawia się tylko na chwilę, nie warto więc inwestować w drogie buty, gdy istnieje wysoka szansa, że będą one używane maksymalnie trzy razy do roku. Poza tym, podczas kilku treningów w zwykłych adidasach, będziesz w stanie stwierdzić, czy potrzebujesz szerszej cholewki, większego poziomu amortyzacji, czy wręcz przeciwnie. Nie mając odrobiny doświadczenia, może okazać się, że opuścisz sklep z drogimi butami, które w ogóle się nie sprawdzą.

Odpowiednia amortyzacja

To, co wyróżnia buty do biegania od innych butów sportowych, to amortyzacja. Im lepsza, tym większa wygoda i komfort. Buty o wyższym poziomie amortyzacji zwykle służą dłużej, a to ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzeń i otarć – dopasowany but współgra zarówno ze stopą, jak i z podłożem. Poziom amortyzacji powinno więc dobierać się odpowiednio do wagi ciała. A ponieważ amortyzacja i materiały, z których jest ona wykonana, są najdroższą częścią butów biegowych, dlatego też są one droższe od innych butów sportowych. Niestety, amortyzacja nieustannie się zużywa, a jeżeli but został niewłaściwie dobrany do wagi biegacza, to wspomniana ochrona zużyje się jeszcze szybciej.

Profil  i rozmiar stopy

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze butów do biegania jest typ stopy. Rozróżnia  się trzy podstawowe profile: stopa supinująca, stopa neutralna oraz stopa pronująca. Brzmi skomplikowanie, ale jest bardzo łatwe do zaobserwowania. Oczywiście najlepiej jest wykonać badania w gabinecie fizjoterapeutycznym lub w profesjonalnych sklepach dla biegaczy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można zrobić to samodzielnie. W warunkach domowych można określić profil stopy, stawiając ją na kartce papieru, a następnie obrysowując jej kształt i porównując ze wzorcem dostępnym w sieci. W zależności od profilu stopy powinniśmy zatem wybrać buty z określonej kategorii. Ponadto, przy wyborze rozmiaru nie kieruj się tradycyjną rozmiarówką, ale uprzednio dokładnie zmierz długość stopy i dopasuj ją do długości wkładki. Protip – najlepiej zostawić sobie troszkę luzu, ponieważ stopy podczas biegania puchną.

Rodzaj podłoża

Kolejną niezwykle istotną kwestią przy doborze butów biegowych jest dominujący rodzaj nawierzchni, po jakiej będziesz biegać. Czy będzie to asfalt, teren, a może klasyczna bieżnia?  Inne bowiem będą buty z przeznaczeniem na twarde nawierzchnie, a inne do biegania w terenie. Te pierwsze charakteryzują się na ogół  nieco lepszą amortyzacją i bardziej płaskim bieżnikiem podeszwy, która wykończona jest dodatkowo specjalnie utwardzaną gumą. Buty do biegania w terenie muszą przede wszystkim zapewniać odpowiednią stabilność stopie.

Jak kupić odpowiednie buty do biegania?

Przede wszystkim, musisz odpowiedzieć na pytanie – na czym tak naprawdę zależy Ci w tym sporcie? Na szybkości, biciu rekordów i pokonywaniu coraz bardziej wymagających tras, a może wręcz przeciwnie chcesz po prostu zacząć aktywnie odpoczywać i biegać dla przyjemności? Chociaż wybór obuwia do biegania jest ogromny, warto uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby, a także wyżej opisane parametry. Jednym z topowych producentów obuwia sportowego jest marka Hoka, buty dla biegacz, którzy nie boją się wyzwań! Bo dobre buty do biegania, to buty dopasowane do stopy biegacza.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...