Dbajmy o czystość naszych gór

12 / 10 / 2017

śmieci na szlaku

Wyprawa w góry łączy się z dziesiątkami aspektów, o których musimy pamiętać przed i w trakcie podróży. Jednym z nich jest poszanowanie środowiska naturalnego. Góry to nasze wspólne dziedzictwo i skarb, o który musimy dbać również ze względu na przyszłe pokolenia. Często nawet bardzo świadomi i odpowiedzialni turyści popełniają małe błędy, które wynikają z czystej niewiedzy, dlatego warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad.

Śmiecenie na szlaku

To prawdziwa zmora w polskich górach. Na szlaku, w lesie, nawet w parkach narodowych - wszędzie zdarza się nam spotykać ostentacyjnie wyrzucone śmieci, z których najgorsze są najwolniej rozkładające się plastikowe butelki. Stanowią one nie tylko element kłujący w oczy, lecz realne zagrożenie dla górskiego ekosystemu. Poza nimi polskie góry pełne są niedopałków, papierków czy nawet całych worków ze śmieciami. Wybierając się w góry jesteśmy tylko gośćmi, dlatego nie powinniśmy pozostawiać po sobie żadnego śladu. Najlepszym sposobem na to jest ograniczenie zabieranych ze sobą produktów - butelkę jednorazową może zastąpić butelka turystyczna, bidonem czy filtrem na wodę. Zamiast sklepowych przekąsek, lepiej zabrać ze sobą kanapki spakowane do lunchoboxa. Pamiętajmy, że na szlaku nie znajdziemy koszy na śmieci - te swoimi zapachami mogą wabić zwierzęta. Wszystkie odpadki i pozostołości powinnismy szczelnie pakować i zabierać ze sobą - warto w tym celu pomyśleć o worku i miejscu w plecaku.

Reagowanie

Niestety, musimy liczyć się z faktem, że poza nami jest jeszcze wielu ludzi, którzy wybierając na piesze wycieczki w górach nic sobie nie robią z zakazu wyrzucania śmieci. Osoby te czują się niemal bezkarnie, gdyż szansa bycia złapanym przez odpowiednie służby na gorącym uczynku bywa nikła. Dlatego jako odpowiedzialni i świadomi podróżnicy powinniśmy reagować na każdą próbę zaśmiecania środowiska naturalnego. Jeśli widzimy, że ktoś z premedytacją wyrzuca śmieci tam, gdzie jest to kategorycznie zabronione, nie bójmy się zwrócić uwagi. Społeczne napiętnowanie często jest bardzo skutecznym sposobem, aby oduczyć daną osobę szkodliwych nawyków.

Oczywiście, ekologia niejedno ma imię. Wielu miłośników górskiej natury decyduje się nawet na ekologiczne i biodegradowalne środki czystości, czy kuchenki polowe zasilane panelami słonecznymi, aby zminimalizować swój wpływ na środowisko. Najważniejsze jest jednak aby myśleć - myśleć o górach, o osobach, które będą chciały je w przyszłości zobaczyć i o konsekwencjach tego co robimy. Dzięki temu uda nam się zachować ich prawdziwe, pierwotne piękno.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie