Jak chronić się przed deszczem w górach?

22 / 08 / 2018

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, ale czy to oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z odpoczynku w górach? Piękna, złocista jesień to idealny czas na górskie wędrówki! Zanim nadejdzie mroźna zima, mamy okazję zaczerpnąć jeszcze odrobiny zdrowego powietrza i zrelaksować się na łonie natury. To właśnie wtedy przyroda zachwyca swoimi barwami, których widok na długo zapada w pamięć. Mimo, że jesień w górach jest  przepiękna, wiąże się też z niepewną pogodą, która w każdym momencie może nas zaskoczyć. Jak się przed nią zabezpieczyć?

Podstawowa zasada

Mimo, że ta zasada wydaje się być dość oczywista, bywają sytuacje, w których zdarza się nam się o niej zapomnieć. Nawet jeśli za oknem świeci słońce i nic nie zwiastuje nadejścia nagłych opadów, przed wyruszeniem w góry powinniśmy wrzucić do naszego plecaka kurtkę trekkingową, która w razie załamania pogody ochroni nas przed przemoczeniem. Wybierzmy lekki model, który będzie wyposażony w wodoodporną membranę. Jeśli to jedna z naszych pierwszych wypraw i nie chcemy jeszcze inwestować w profesjonalną odzież, weźmy ze sobą zwykłą kurtkę przeciwdeszczową.

Dodatkowe zabezpieczenie

Aby w pełni ochronić się przed deszczem, zaleca się zainwestować także w dodatkowe akcesoria. W kontakcie z wodą i błotem niezwykle skuteczne okażą się stuptupy, które doskonale chronią nogawki i buty przed nadmiernym zawilgoceniem. Popularnym sposobem na zabezpieczenie się przed deszczem jest zwyczajna, foliowa peleryna. Jej zaletą jest niska cena oraz to, że bez problemu zmieści się w naszym plecaku. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy zdecydować się na pelerynę wykonaną z poliestru lub nylonu. Warto zabrać ze sobą również czapkę, która w razie potrzeby osłoni głowę przed wiatrem i wyziębieniem.

A co z plecakiem?

Przed deszczem musimy chronić nie tylko siebie, ale także nasz plecak, w którym często schowane są cenne przedmioty w postaci telefonu lub powerbanka. Większość modeli nie jest wodooporna, co stwarza możliwość szybkiego przemoczenia. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w niewielki i poręczny pokrowiec na plecak, który skutecznie ochroni twój sprzęt.

Pogoda w górach często ulega dynamicznym zmianom dlatego warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Zainwestuj w profesjonalną odzież i akcesoria, aby nic nie przeszkodziło Ci w pokonywaniu kolejnych kilometrów na szlaku.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie