Jak trzeba się przygotować na zimowe wędrówki po górach?

04 / 12 / 2018

Zimowa pora roku zawsze przyciąga mnóstwo turystów na szlaki. Mało kto przecież nie chciałby rozkoszować się pięknymi, zimowymi widokami górskimi. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania, nie możemy udać się na górską wędrówkę, gdyż może być to bardzo niebezpieczne. Dobre przygotowanie to priorytet, więc postaramy się podpowiedzieć o czym należy pamiętać i co wziąć pod uwagę, kiedy planujemy zimowy trekking.

Planowanie wyprawy

Jeszcze przed rozpoczęciem planowania naszej górskiej wycieczki, powinniśmy koniecznie zapoznać się z teraźniejszymi komunikatami GOPR lub TOPR (w Tatrach), które podają stopień zagrożenia lawinowego oraz stabilność pokrywy śnieżnej. Zagrożenie lawinowe przedstawia się w 5-stopniowej skali, od niskiego ryzyka (stopień 1) do bardzo wysokiego (stopień 5). Pomarańczowy i czerwony kolor informuje nas o największym zagrożeniu i jest sygnałem, który musi skłonić nas do przełożenia wyprawy na inny termin.

Jeśli komunikat lawinowy poinformował nas o braku zagrożenia, to przed wyprawą koniecznie powinniśmy sprawdzić również komunikaty pogodowe. Pamiętajmy jednak, że pogoda w górach, a szczególnie ta zimą, jest bardzo zmienna, więc zawsze musimy być przygotowani na każdą ewentualność.

Górski zimowy trekking może być ogromnym wyzwaniem nawet dla doświadczonych osób, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie zaplanować trasę. Najlepszą opcją będzie wybranie tych popularniejszych szlaków, znajdujących się blisko narciarskich tras czy schronisk. Wybierając trasę musimy zwrócić uwagę na jej poziom trudności, średni czas jej pokonania oraz stopień nachylenia terenu. Zimą dużo szybciej zapada zmrok, więc musimy wziąć pod uwagę zapas czasu, który potrzebujemy, by móc bezpiecznie dojść do schroniska.

Odpowiedni ubiór i sprzęt

Pamiętajmy, że niskie temperatury, silny wiatr, mróz czy wysoka pokrywa śnieżna, to tylko nieliczne utrudnienia, które staną nam na drodzę podczas zimowego trekkingu. W sytuacji gdy prognozy pogodowe są dobre, a my zaplanowaliśmy już trasę, nadszedł czas na przygotowanie odpowiedniego wyposażenia.

Buty powinny być przede wszystkim ciepłe i nieprzemakalne (im mniej mają szwów tym lepiej). Powinny stabilizować kostkę i umożliwić przypięcie raków. Ich uzupełnieniem oczywiście są skarpety. Najlepszym wyborem będą te z owczej wełny merino, które mają bardzo dobre parametry oddychania i nieprzemakalności.

Świetnym wyborem będzie termoaktywna, oddychająca bielizna, która zatrzymuje wilgoć i chroni nas przed utratą zimna. Następnie ciepły polar bądź bluza, oraz wodoodporna kurtka i spodnie. Niezbędnym wyposażeniem będą również ocieplane rękawiczki i czapka. W wodoodpornym plecaku, który powinien być na naszych plecach w trakcie podróży muszą znaleźć się raki, ubrania na zmianę, termos z rozgrzewającym napojem oraz czołówka z zapasowymi bateriami.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...