Kurtka przeciwdeszczowa – bez niej nie wybieraj się jesienią w góry!

03 / 11 / 2022

Wyprawa w góry jesienią to prawdziwe wyzwanie – nigdy nie wiemy, jaką pogodę zastaniemy. Jesienna aura w górach bywa naprawdę kapryśna, ale zamiast rezygnować z wyprawy, warto po prostu dobrze się do niej przygotować! Odpowiednie ubranie to podstawa – to właśnie dzięki niemu możemy nadal czerpać radość z górskich wędrówek. Jednym z kluczowych elementów garderoby przy zmiennych warunkach atmosferycznych jest oczywiście odpowiednia kurtka przeciwdeszczowa.

Czym kierować się przy wyborze kurtki przeciwdeszczowej?

Jesień w górach (i nie tylko), to prawdziwa paleta barw, ale także pór roku. W tym samym czasie możemy doświadczać zmiennych temperatur, ale też aury szybko przechodzącej ze słonecznej w deszczową i na odwrót. Warto więc solidnie przygotować się na każdą okoliczność. Na co zwrócić uwagę przed zakupem kurtki przeciwdeszczowej?

  • Po pierwsze: tkanina wierzchnia. Wybieraj modele wykonane z tkaniny hydrofobowej lub specjalnego gatunku poliestru. Dobrym wyborem będzie np. lekka, wodoodporna, oddychająca kurtka TERNUA W Unzen.

  • Po drugie: krój. Każda kurtka, także ta przeciwdeszczowa powinna zapewniać maksymalną swobodę ruchów. Jesienią zazwyczaj ubieramy się na „cebulkę”, dlatego lepiej postawić na kurtkę o rozmiar większą, niż zazwyczaj. 

  • Po trzecie: podszewka. Poranki z reguły są w górach dosyć chłodne, ale temperatura może gwałtownie spadać także z każdym kolejnym kilometrem. Warto więc rozejrzeć się za kurtką z ciepłym wnętrzem – podpinką lub z polarową wyściółką, która ochroni przed zimnem.

  • Po trzecie: kaptur. Kurtka przeciwdeszczowa bez kaptura? Niemożliwe! Przed zakupem warto to zweryfikować, by nie było zdziwienia na trasie. Kurtka musi być przede wszystkim praktyczna, dlatego kaptur jest absolutnie niezbędny.

A co pod kurtkę?

Coś ciepłego! Ubiór „na cebulkę” to skuteczny sposób na radzenie sobie z różnicami temperatur. Z jakich warstw powinien składać się strój każdego turysty?

  • Warstwy termoaktywnej – czyli oddychającej bielizny, która będzie odprowadzać wilgoć ze skóry. Zwykłe podkoszulki często już po chwili wędrówki robią się mokre, bielizna termoaktywna natomiast radzi sobie z wilgocią i chroni ciało przed utratą ciepła.

  • Warstwy termicznej – czyli wszelkiego rodzaju odzieży ocieplającej. Zaliczamy do niej polary, bluzy i kurtki puchowe. Ta warstwa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Jest więc regulowana w zależności od warunków pogodowych, jakie panują w danym momencie.

  • Warstwy ochronnej – czyli kurtki z kapturem chroniącej przed wiatrem i wilgocią. Warstwa ochronna stanowi barierę dla żywiołów, wspierając przy tym funkcje odprowadzania wilgoci. W tej roli od lat niezastąpione są tkaniny z membranami – cienkimi powłokami zatrzymującymi wodę w stanie ciekłym i przepuszczającymi ją w formie pary.

Damskie kurtki przeciwdeszczowe – na każdą kieszeń i warunki pogodowe. Sprawdź sklep górski Alpin Sport i znajdź coś dla siebie!

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki na przyszłe zakupy w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjny Adres email, nie może być pusty! Podczas zapisu wystąpił błąd Podany email jest już zapisany w naszej bazie
Ładowanie...