Namioty turystyczne - jak wybrać namiot?

13 / 07 / 2018

Współczesny namiot turystyczny zaskakuje swoją lekkością i funkcjonalnością. W porównaniu z namiotami produkowanymi 30-40 lat temu, dzisiejsze namioty są lżejsze nawet o kilka lub nawet kilkanaście kilogramów. Niestety, mimo, że dzisiejsze namioty to jednak w porównaniu z namiotami “historycznymi” są mniej trwałe. Jak zatem wybrać taki, który nie dość, że będzie zachwycał swoją lekkością i technologią, ale też będzie służył przez lata.

Jaki jest cel Twojej podróży?

Przed wycieczką warto wziąć pod rozwagę to, dokąd zabierasz swój namiot. Trzeba zastanowić się nad ukształtowaniem terenu, warunkami atmosferycznymi, czy będziemy poruszać się poruszać pieszo, czy na rowerze lub samochodem. Rozróżnić możemy namioty na plażę, kempingowe, trekkingowe oraz wyprawowe. Te ostatnie są najbardziej wytrzymałe, stworzone do naprawdę hardkorowych warunków. Wiadomo, że jeżeli podróżujemy pieszo to warto zaopatrzyć się w lżejszy namiot wykonany z lekkich materiałów, a który jednocześnie będzie wytrzymały.

Ile osób ma pomieścić namiot?

Producenci namiotów oferują namioty od jedno- do dziesięcioosobowych. Należy zwrócić uwagę na to, że często podróżując w parze może się okazać, że namiot dwuosobowy będzie za mały. Warto zdecydować się wtedy na zakup troszeczkę większego np. trzy- lub czteroosobowego. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że im namiot bardziej pojemny, tym bardziej jest cięższy i mniej poręczny.

Zwróć uwagę na materiał wykonania

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru namioty wykonane z dwóch rodzajów materiału: nylon i poliester. Jeżeli chodzi o wytrzymałość materiału, to lepszą tkaniną jest nylon, jednak w porównaniu z poliesterem jest on mniej odporny na działania promieniowania UV oraz mniej wodoodporny. Szczególnie szkodliwe dla tkaniny, jest wcześniej wspomniane promieniowanie UV. Włókna poliesterowe czy nylonowe pod wpływem promieni słonecznych, najpierw tracą kolor, następnie zaczynają przepuszczać coraz większe ilości wody, a następnie włókna zaczynają pękać. Co prawda, wielu producentów namiotów zabezpiecza materiał w postaci filtru UV, jednak i to nigdy nie daje 100% gwarancji, że włókna nie niszczeją. Dlatego radzimy: namiot rozbijaj zawsze w zacienionym miejscu.

Na zakończenie tego wpisu przypominamy, że obecnie wszystkie namioty są wodoszczelne, a ewentualnie pojawiająca się wilgoć na wewnętrznych ścianach namiotu, jest wynikiem różnicy temperatur, co skutkuje parowaniem wody. Jeżeli myślisz o namiocie, który posłuży Ci przez lata, będzie bezpieczny i wygodny to “marketowy” namiot nie będzie najlepszym wyborem. Jest to namiot raczej jednoroczny, do używania blisko domu. Porządny namiot, renomowanej marki to spora inwestycja, która się opłaca.

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie