O czym należy pamiętać, dbając o buty zimowe?

18 / 01 / 2019

Zimowe miesiące to czas, w którym nasze buty są wystawione na różne niekorzystne czynniki. Duża wilgoć, śnieg, mrozy i sól, którą posypuje się oblodzone drogi to prawdziwe wyzwania dla nawet najlepszego zimowego obuwia. Aby zachować swoje ulubione buty zimowe na więcej niż jeden sezon, warto je regularnie pielęgnować. Pomaga to zachować je w dobrym stanie i uodpornić na nieprzyjazne, zimowe warunki.

Sprawdź zalecenia producenta

Różne modele obuwia zimowego różnią się od siebie jakością wykonania, zastosowanymi materiałami i technologiami, a także wyglądem. Zanim zaczniemy pielęgnację takich butów, koniecznie zapoznajmy się ze wskazaniami odnośnie do dbania o materiał, z którego są wykonane — pomogą w tym informacje od samego producenta. Nieprawidłowy sposób czyszczenia i pielęgnacji butów może szybko je uszkodzić lub po pogorszyć ich wygląd.

Mycie butów

Czyszczenie butów zimowych najlepiej jest rozpocząć od usunięcia z nich sznurówek i wkładki — dzięki temu zyskamy dostęp do wszystkim zakamarków buta oraz będziemy mogli wyczyścić je w wygodny sposób. Do usuwania zabrudzeń możemy wykorzystać wilgotna szmatkę lub miękką szczotkę, którą należy delikatnie pocierać obuwie. Warto przy tym użyć środków czyszczących — specjalistycznych płynów do pielęgnacji butów, dostępnych w większości sklepów obuwniczych i sportowych, lub po prostu wody z mydłem — najważniejsze jest, aby podczas mycia nie naciskać zbyt mocno na buty, oraz to, żeby opłukać je po zakończeniu czynności.

Plamy z soli

Jeśli na naszych butach zimowych pojawiły się ślady soli pod postacią charakterystycznych białych plam, nie należy zwlekać z pozbyciem się ich. Im później się za to zabierzemy, tym trudniej będzie je usunąć, do momentu w którym, będzie to prawie niemożliwe. Warto wiedzieć, że nie wystarczy tu zwykłe przetarcie szmatką — potrzebna będzie solidna kąpiel z szamponem do butów lub wodą z mydłem. Po wszystkim obuwie trzeba zostawić do wyschnięcia.

Impregnacja to podstawa

Elementem każdej pielęgnacji obuwia zimowego powinna być jego impregnacja. Należy do tego wykorzystać dedykowane produkty, takie jak np. impregnat w spreju, który pozostawia na butach niewidoczną warstwę, chroniącą je przed zabrudzeniami i wilgocią. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że buty można impregnować tylko po ich dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu.

Tak przygotowane buty zimowe będą odporne na wszelkie niedogodności i szkodliwe czynniki. Właściwa pielęgnacja jest również sposobem na przedłużenie ich żywotności nawet o kilka sezonów.

 

 

Szukaj na blogu

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz 20 zł na zakupy

Zapisz się już teraz do naszego newslettera i otrzymaj 5% jednorazowej zniżki w formie kuponu rabatowego na wszystkie nasze produkty!

Dziękujemy. Na podany adres został wysłany link aktywacyjnyAdres email, nie może być pusty!Podczas zapisu wystąpił błądPodany email jest już zapisany w naszej bazie